1
The most reactive halogen is _____
Answer: Flourine
______ energy is the minimum energy particles must possess for them to react
Answer: Activation (Energy)
Which ion is the reducing agent in
Cl2 + 2KI = 2KCl + I2
Answer: I- or Iodine ion
Calculate the mass of 3 moles of water.
[H = 1, O = 16]
Answer: 54 g
What is the atomicity of phosphorus under normal conditions?
Answer: 4 or tetra-atomic