What point does a proportional graph have to go through?
(0,0)
Mr. Saldana buys x gallons of gas for $3 each
y = 3x

what is the slope of the graph?
8/3
(8,6) and (2,4)
2/6 or 1/3
The weight of 9 large eggs is 612 grams. What is the weight of 3 large eggs?
204 grams
What is unit rate?
y per every 1 x
+/- a constant rate every time
Ms Magner is watching a show and each episode is 23 minutes long
y = 23x

What is the slope of the graph
1/2
(5,9) and (2,3)
6/3 or 2
It takes 16 minutes for Mr Fast to run 3 miles. How long does it to take him to run 12 miles?
64 minutes
What word describes two things going up at the same time?
Tandem
Getting into a volleyball game is $3 for kids and $5 for adults
y = 3k +5a

What is the slope of the graph
2
(2,1) and (4,4)
-3/-2 or 3/2
It costs $12.64 for 4 bags of chips and $22.12 for 7 bags of chips. What is the cost per bag?
$3.16
What is the unit rate and label for 12 chicken nuggets split between 4 people?
3 chicken nuggets per person
My dog eats 1.5 cups of food in the morning and 2 cups at night
y = 1.5m + 2n

What is the slope of the graph
-3/4
(15, 12) and (21, 14)
2/6 or 1/3
To make bread, 2 tablespoons of yeast are needed for 500 grams of flour. How many teaspoons of yeast are needed for 750 grams of flour?
3 tablespoons
How do you find slope on a graph or with points?
Change in y divided by change in x
Bubblr costs $3 per can. Dr Pepper costs $2 per can. A Starbucks refresher costs $7 per drink. What is the total cost for any combination of these drinks?
y = 3b +2d + 7s

What is the slope?
4/5
(9.2, 8.4) and (17.3, 10.5)
2.1/8.1 or 1/4
Ms Kolehouse travels for 3 hours and makes it 160 miles from home. After another 4 hours she is now 415 miles from home. How many miles is she traveling per hour? (round to the nearest whole number)
64 mph