Hvem lagde op til de to mål i Champions League-finalen i 1999?
Det gjorde Ryan Giggs og Teddy Sheringham.
Hvad endte de to Champions League-finaler imod Barcelona?
(2009) og (2011)
2-0 og 3-1.
Ja eller nej. Nåede Robin van Persie at spille 100 PL-kampe for klubben?
Nej. Han nåede kun 86 kampe.
Hvem lagde op til Ronaldos mål i Champions League-finalen i 2008?
Det gjorde Wes Brown.
I Champions League-finalen i 2008 imod Chelsea, brændte Cristiano Ronaldo som den eneste United-spiller i straffesparkskonkurrencen. Men hvordan brændte han?
Han skød til højre for målmanden og blev reddet.
Hvilket år kom Antonio Valencia til klubben?
(+- 2 år)
I 2009.
Hvem lagde op til Rooneys saksespark imod Manchester City?
Det gjorde Nani.
Hvad endte Europa League-finalen imellem United og Ajax i sæsonen 2016/2017?
Hvor mange mål lavede Berbatov i sæsonen 2010/2011, hvor han delte topscorerprisen med Carlos Tevez?
(+-3 mål)
Han lavede 20 mål.
Hvem var modstanderen, da Rooney scorede det mål, som gjorde, at han blev den mest scorende spiller i klubbens historie?
Det var Stoke.
United har spillet en del kampe imod danske hold. Det er sket 2 gange, at de har tabt. Den ene gang var til FC Midtjylland i 2017. Den anden gang var til FCK. Men hvilket år var det?
(+- 1 år)
Det var i 2007.
Sæt nedenstående fire spillere i rækkefølge efter, hvem der spillede flest PL-kampe. Start med den med færrest kampe.
1. Ashley Young
2. Eric Cantona
3. Darren Fletcher
4. Jonny Evans
Den rigtige rækkefølge er:
1. Darren Fletcher
2. Ashley Young
3. Eric Cantona
4. Jonny Evans
I sæsonen 2009/2010 spillede United og City en fantastisk kamp. Den endte 4-3 til United, og de scorede til 4-3 i seks minuttes overtid. Hvem scorede det afgørende mål?
Det gjorde Michael Owen.
I sæsonen 2018/2019 slog United PSG ud af ottendedelsfinalen i Champions League. De havde ellers tabt 0-2 på Old Trafford i den første kamp. Alligevel gik de videre, fordi de vandt 3-1 på Parc de Princes. Hvilke spillere scorede de tre mål?
Det gjorde Lukaku og Rashford. Lukaku scorede to.
Sæt nedenstående fem spillere i rækkefølge efter, hvem der scorede flest PL-mål. Start med den med færrest scoringer.
1. Carlos Tevez
2. Dwight Yorke
3. Javier Hernandez
4. Nani
5. Teddy Sheringham
Den rigtige rækkefølge er:
1. Carlos Tevez
2. Nani
3. Teddy Sheringham
4. Javier Hernandez
5. Dwight Yorke