If Jen bought 5 tacos for $10. How much does each taco cost?
What is $2.
Is the ratio 2:3 equivalent or not equivalent to 14:21?
What is equivalent.
A scooter travels 30 feet in 2 seconds at a constant speed. What is the speed of the scooter in feet per second?
What is 15 feet per second.
Bill is selling lemonade for $1.50 a cup. Maya is selling her lemonade cups for 3 for $4. Which is the better deal?
What is Maya's 3 for $4 deal because at Bill's rate it would cost $4.50 for 3 cups of lemonade.
Last month, there were 4 sunny days for every rainy day. If there were 30 days in the month, how many days were rainy?
What is 6 rainy days.
4 movie tickets cost $48. What is the cost per movie ticket?
What is $12.
What is equivalent.
A cargo ship traveled 150 nautical miles in 6 hours at a constant speed. How far did the cargo ship travel in one hour?
What is 25 miles in 1 hour.
Jason's scooter travels at a rate of 30 feet per every 2 seconds. He competes against his sister Jill who's scooter travels at a rate of 55 feet per every 4 seconds. Who is traveling at a faster speed? Explain your reasoning.
Jason is traveling at a faster speed because he could travel 60 feet in 4 seconds.
(other reasonings are acceptable - ask teacher)
To make air freshener, Lin mixes 2 drops of lemon oil with 1 ounce of water. Priya mixes 3 drops of lemon oil with 2 ounces of water.
Explain or show why Lin’s mixture has a stronger lemon scent.
Lin's mixture has a stronger cent because Priya uses less drops of lemon oil per ounce of water than Lin. When you reduce the ratios of 3:2 you get 1.5:1 which is less that Lin's ratio of 2:1.
(other reasonings are acceptable - ask teacher)
If 3 pounds of cherries cost $7.50. How much is the cost of one pound of cherries?
What is $2.50.
Is 20:25 equivalent or not equivalent to 2:2.5?
What is equivalent.
A plane travels at a constant speed. It takes 6 hours to travel 3,360 miles. What is the plane's speed in miles per hour?
What is 560 miles per hour.
Flower shop A is selling rose stems 5 for $11. Flower shop B is selling rose stems 6 for $13. Is each store selling the rose stems at the same rate? Explain your reasoning.
No they are not selling rose stems at the same rate because 30 rose stems cost $66 for shop A but at shop b 30 rose stems cost $65.
(other reasonings are acceptable - ask teacher)
At the kennel, the ratio of cats to dogs is 4:5. There are 27 animals in all. How many dogs are at the kennel?