Write the ratio of W's to E's in three forms. W W W E E E E E
What is 3:5, 3 to 5, and 3/5 ?
There are 3 cubes and 15 spheres in a geometry box. Write the ratio of spheres to cubes.
What is 15 to 3?
A scooter traveled 20 miles in 10 minutes. At this rate, how many minutes will it take to travel 60 miles?
What is 30 minuites?
Identify the unit rate for 33 chairs in 3 rooms.
What is 11 chairs per room?
Write the ratio of X's to O's in three forms. X X X O O O O O O
What is 3:6, 3 to 6, and 3/6 ?
There are 24 butterflies and 16 snails on the ground. Write the ratio of butterflies to snails.
What is 24:16?
Michelle can mow 12 lawns in 4 hours. How many lawns can she mow in 10 hours?
What is 30 lawns?
Identify the unit rate for 20 lawns in 4 hours.
What is 5 lawns per hour?
Write the ratio of S's to T's in three forms. T T S S S S S S S S
What is 8:2, 8 to 2, and 8/2 ?
You can purchase 4 cans of green beans for $2.25. How much will it cost to purchase 8 cans?
What is $4.50?
Edward ate 15 hotdogs in 3 minutes. At this rate,How many hotdogs can he eat in 100 minutes
What is 500 hotdogs?
Identify the unit price for 244 Jolly Ranchers for $34.42. Round to the nearest cent.
What is about $ 0.14 per Jolly Rancher.
Write the ratio of C's to A's in three forms. Reduce for your final answers. A A A A A A B B B B C C C C C C C C
What is 4:3, 4 to 3, and 4/3 ?
36 meters out of 100 meters written in simplest form is.
What is 9 to 25?
April stapled 14 packets in 7 minutes. At this rate, it will taker her ______ minutes to staple 35 packets.
What is 17.5 minutes?
Josh bought a 10 pack of chocolates for $4.55. Using a unit rate, determine how much it would cost Josh for 15 cookies. Round to the nearest cent for your final answer.
What is $6.83?
John has a cookie tray at his holiday party. On it, there are 12 chocolate chip cookies, 18 oatmeal raisin cookies, 6 peanut butter cookies, and 24 sugar cookies. Name the ratio of sugar cookies to oatmeal raisin cookies.
What is 24:18 ?
42 cars out of 124 cars written as a ratio in simplest form is.
What is 21 to 62?
Alex texts 23 words in 2 minutes. At this rate, he would text _______ words in 15 minutes.
What is 172.5 words?
Rob can buy 15 brownies for $7.75 or 25 brownies for $14.57. Using unit rates, determine which deal is a better buy.
What is 15 brownies for $7.75?