Ratios
Unit Rate
Proportional or Not?
Complex Fractions
Word Problems
100
Write 6 girls to 8 boys as a ratio in simplest form.
3/4
100

If Jaden drives 50 miles in 2 hours, what is his rate (miles per hour)? Include units in your answer.

What is 25 miles per hour

100
2/3 and 4/6 Tell yes or no and give reasoning with the answer.
Yes, proportional, 2/3 = 2/3 or .666666 repeating and 4/6 = 2/3 or .6666666 repeating
100
Simplify: 6 1/2 ÷ 3
13/6 or 2 1/6
100

Jane earns $12 in 3 hours. How much does she make in 5 hours? Include units in your answer.

What is $20

200
Write 10 limes to 6 lemons as a ratio in simplest form.
5/3
200

If Asher M types 120 words per 3 minutes, what is the rate of typing? Include units in your answer.

What is 40 words per minute

200
Are 1/6 and 2/7 proportional? Tell yes or no and give reasoning with your answer.
Not Proportional, 1/6 = 1/6 or .166666 repeating and 2/7 = 2/7 or .285714 repeating
200
Simplify: 3 1/4 ÷ 2 1/2
1 3/10 or 13/10
200

Alina gets 10 points in 4 games. How many does she get in 6 games? Include units in your answer.

What is 15 points

300
What is the simplest form of the ratio 50 dogs to 10 cats?
5/1
300

If Tania discovers that 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost? Include units in your answer.

What is $0.35

300
Are 6/8 and 9/12 proportional? Tell yes or no and give reasoning with your answer.
Yes proportional, 6/8 = 3/4 or .75 and 9/12 = 3/4 or .75
300
Simplify: 15 ÷ 3 3/5
25/6 or 4 1/6
300

Owen reads 8 pages in 6 minutes, then he reads 4 pages in how many minutes? Include units in your answer.

What is 3 minutes

400
A comparison between two numbers is called a______
ratio
400

Which is the better deal for Jackson: $20 for 5 t-shirts or $24 for 8 t-shirts

What is $24 for 8 t-shirts (rate of $3 per shirt)

400
Are 5/10 and 4/8 proportional? Tell yes or no and give reasoning with your answer.
Yes proportional, 5/10 = 1/2 or .5 and 4/8 = 1/2 or .5
400
Simplify: 1/2 ÷ 2/5
1 1/4 or 5/4
400

Paula texts 60 words in 4 minutes, then she texts 45 words in how many minutes? Include units in your answer.

What is 3 minutes

500

Wesley wrote the ratio of 5 pencils to 2 erasers as 2.5. Is this correct? Why or why not?

No. A ratio has to be written as a fraction in simplest form. Not as a decimal. The correct answer is 5/2

500
What is a unit rate?
a ratio where the bottom number is a 1
500
12/20 and 3/10 Tell yes or no and give reasoning with your answer.
Not proportional, 12/20 = .6 or 4/5 and 3/10 = .3 or 3/10
500
Simplify: 10 3/4 ÷ 6/3
43/8 or 5 3/8
500

Mr. Lacrosse studies 25 hours for 2 tests, and studies 100 hours for how many tests? Include units in your answer.

What is 8 tests.

M
e
n
u