Hvilken forudgående strømning forholder romantikken sig kritisk til ?
Oplysningstiden
Hvad er en besjæling ?
Når genstande og ikke-menneskelige væsner får tildelt menneskelige egenskaber - f.eks blomster der taler
Hvilken dansk nutidig musiker har udfordret ideen om den såkaldte nationalromantik?
Rahim
Hvad repræsenterer Biedermeier?
Det trygge og nære. Hjemmets faste rammer. Stillestående konservatisme
Hvad er det såkaldte “interessante” ?
Det skjulte, menneskelivets skyggesider: jalousi, begær, hævn mm
Hvordan ser den romantiske have ud?
Så organisk som muligt : snoede vandløb og stier (måske et lille tempel eller en ruin hvor man kan filosofere)
Hvem repræsenterer hos H C A meget ofte det uskyldige og det med det guddommelige tæt forbundne?
Barnet
Der er et yndigt land / det står med ……?
…brede bøge
Maleri af Eckersberg som Biedermeier-Kulturen ville meget upassende. Hvad gør billedet pikant?
Portræt af nøgen kvinde foran spejl
Hvem har skrevet „præludium: sig nærmer tiden” ?
St.st.Blicher
Hvad går schellings naturfilosofi ud på?
Panteisme, alt i naturen er besjælet
Hvad har ifølge romantikkerne (herunder HCA) mest betydning for ens evne til blive noget stort? Genetisk arv elle miljø?
Genetisk arv - jf “den grimme ælling”
Hvilke nationale katastrofer fører til nationalromantikken?
Statsbankerot, bombardementet af flåden og tabet af Norge
Hvordan ser man i eventyret om den grimme ælling, at HCA kan være meget kritisk overfor Biedermeier.
Kattens og hønens selvtilstrækkelighed "og alle tider sagde de: "vi og verden!""
Hvem har skrevet “Frankenstein”? (1818)
Mary Shelley
Forklar Platons hulelignelse
Den virkelige verden - ideernes -findes uden for hulen. De fleste af os sidder dog nede i hulen og ser et svagt genskær af ideernes verden. Vi lever i fænomenernes verden
Oehlenschläger har skrevet digtet “Morgenvandring” . Hvilke personer / figurer indgår i digtet og hvad er konflikten?
Digteren, markblomsterne og markens ejer (bondemanden). Konflikten er at bondemanden kun tænker i nytteværdi og ikke ser blomsternes skønhed
"I Danmark er jeg født, dér har jeg hjemme,dér har jeg rod, derfra min verden går;du danske sprog, du er…??
min moders stemme
Hvad siger hyrdinden, da hun endelig sidder på taget over den bygning hvor hun følte sig fanget?
"Det er alt for meget!" sagde hun. "Det kan jeg ikke holde ud! verden er alt for stor!"
Hvad er undertitlen til bogen “Frankenstein” og hvad gør den interessant?
“The modern Prometheus” … Titan fra den græske mytologi som stjal ilden fra guderne og gav den til menneskeheden. I visse myter skabte han mennesket af ler.
Det billede af maleren Caspar David Friedrich som vi har set flest gange . Hvad ser man på det og hvorfor er det interessant?
Vandreren over tågehavet; tågen som en slags ånden i naturen . Vandreren selv som det øverste trin i det bevidsthedsmæssige hierarki (jf Schellings panteisme-filosofi)
Hvilke kontrastpersoner er der til den fromme pige i HCA’s eventyr “Et blad fra himlen” ?
De lærde (som ikke forstår det guddommelige)
Hvilken nutidig debattør mener at lactose-tolerans er et særligt dansk træk?
Rasmus Munch Søndergaard
Hvad er synæstesi?
Sammensmeltning af forskellige sanseindtryk - “ hun bøjede en af grenene ned for ret at beskue blomsten og indånde dens duft, og det lyste i hendes sind”
Hvilken vigtig konklusion indgår i traileren til den nyeste udgave af filmen “Frankenstein “
Only monsters play god