A smoothie costs $4.25, and a sandwich costs $5.75. If you pay with a $20 bill, how much change will you receive?
$10.00
Jackson drank 1/2 of his bottle of water in the morning and 1/4 in the afternoon. How much water did he drink in total?
3/4 of the bottle
If a swimming pool is 25 meters long, how many meters would you swim if you swam 4 laps?
100 meters
A bar graph shows the number of pets each student has
5 students have 1 pet
7 students have 2 pets
3 studnets have 4 pets
According to the graph, how many students have more than 1 pet?
10 students
Schools ends at 3:20pm. If it is now 2:35pm, how many more minutes until school ends?
45 minutes
A can of soup weighs 1.36 pounds. A bag of rice weighs 2.75 pounds. What is the total weight of 2 cans of soup and 1 bag of rice?
5.47 pounds
A baker needs 5/6 cup of flour for cookies and 2/3 cup for bread. How much more flour is needed for cookies then bread?
1/6 cup more for cookies
A farmer pours 5 galloons of milk into quart-sized containers. How many quarts of milk does he have?
1 gallon is 4 quarts
20 quarts
These are the test scores: 82,90,88,82,95
What is the mean (average score)
Hint: to find the mean, add all the scores together then divide by the number of scores
87.4
A movie starts at 7:45pm and ends at 10:15pm. How long is the movie?
2 hours 30 minutes
Ava bought 3 packs of markers costing $4.89 each and a notebook for $2.45. If she had $20, how much money does she have left?
$2.88 left
You have 3 pizzas
1. 1/2 of the first pizza is eaten
2. 2/3 of the second pizza is eaten
3. 3/4 of the third pizza is eaten.
Which pizza has the most left?
Pizza #1 has the most left
A bakery ordered 96 ounces of sugar. How many pounds did they receive?
16 ounces = 1 pound
A line plot shows how many pets students have: 2,3,2,4,5,2,3
What is the median?
Hint to find median, put numbers in order from least to greatest and find the number in the middle
The median is 3
If it takes 15 minutes to walk to school and you must be there by 8:00am, what time should you leave home?
7:45am
At a bakery, muffins cost $1.95 each and cookies cost $2.25 each. James buys 4 muffins and 3 cookies. How much does he spend?
James spent $14.55
A class drinks 7/8 of a jug of juice on Monday and 5/6 of a jug on Tuesday. Which day did they drink more, and by how much?
Monday by 1/24 more
Emma drove 180 miles. If 1 mile equals about 1.6 kilometers. about how many kilometers did she drive?
288 kilometers
The daily temperatures last week were:
72, 75, 78, 80, 76, 78, 77
What is the mode, mode and range?
Hint: Mode is the number that appears the most
Median is the number in the middle when numbers are placed from least to greatest
Range is the highest and lowest number from the data
Mode- 78
Median- 76
Range 80-72
A plane departs at 2:30pm and lands at 7:05pm. How long was the flight?
4 hours 35 minutes
A galloon of gas costs $3.59. If Ellie buys 7.3 galloons, estimate the total cost to the nearest dollar, then find the exact total.
Estimate: 7 x $4 = $28
Exact: 3.59 x 7.3 = $26.21
At a fundraiser, 2/3 of the pizzas were sold in the morning. In the afternoon, 3/8 of the remaining pizzas were sold. What fraction of the pizzas were sold in total?
19/24 of the pizzas were sold in total
A factory produces 2,400 milliliters of juice every hour. How many liters of juice does it produce in 3 hours?
1,000 milliliters = 1 liter
7.2 liters
The number of minutes students spent on homework this week were:
30,45,50,30,40,60,30
Find the mean, mode, median, and range
Hint: Mean: add all numbers and divide by the amount of numbers
Mode: Number that appears the most
Median: Number in the middle when numbers are placed from least to greatest.
Range: Highest and lowest number
Mode: 30 minutes
Median: 40 minutes
Range: 60-30
You spent 1 hour 45 minutes doing homework, took a 30 minute break, then studied another 50 minutes. How much total time did you spend working?
2 hours 35 minutes