Product
2 digit x 1 digit
Product
2 digit x 2 digit
Product
3 digit x 1 digit
Product
4 digits x 1 digit
Word Problems
100

26 x 9 =

20 x 9 = 180

6 x 9 = 54

180 + 54 = 234

100

56 x 24 =

50 x 4 = 200

6 x 4 = 24

6 x 20 = 120

50 x 20 = 1000

200 + 24 + 120 + 1,000 = 1,344

100

256 x 4 =

200 x 4 = 800

50 x 4 = 200

6 x 4 = 24

800 + 200 + 24 = 1,024

100

1,675 x 4 =

1000 x 4 = 4000

600 x 4 = 2400

70 x 4 = 280

5 x 4 = 20

4,000 + 2,400 + 280 + 20 =6,700

100

Every hat at The Hat Shop is $10 with tax.  They have a total of 3,342 hats in the store.  If they sold all of the hats, how much money they would receive from sales?

3,342 hats x $10 = $33,420

200

67 x 5 =

60 x 5 = 300

7 x 5 = 35

300 + 35 = 335

200

87 x 43 =

80 x 3 = 240

7 x 3 = 21

80 x 40 = 3200

7 x 40 = 280

3,200 + 280 + 240 + 21 = 3,741

200

337 x 6 =

300 x 6 = 1800

30 x 6 = 180

7 x 6 = 42

1800 + 180 + 42 = 2022

200

2, 435 x 1 = 

2000 x 1 = 2000

400 x 1 = 400

30 x 1 = 30

5 x 1 = 5

2,000 + 400 + 30 + 5 = 2435

200

The Best Bank has 3,485 dimes.  What is the value of these dimes in cents?

3485 x 10 = 34850

300

96 x 4 = 

90 x 4 = 360

6 x 4 = 24

360 + 24 = 384

300

42 X 61 = 

40 X 1 = 40

2 X 1 = 2

40 X 60 = 2400

2 X 60 = 120

2,400 + 120 + 40 + 2 = 2,562

300

345 x 6 = 

300 x 6 = 1800

40 x 6 = 240

5 x 6 = 30

1,800 + 240 + 30 = 2,070

300

3,287 x 5 = 

3000 x 5 = 15000

200 x 5 = 1000

80 x 5 = 400

7 x 5 = 35

15,000 + 1,000 + 400 + 35 = 16,435

300

The area model has the following product.  What is the equation that matches the area model?

_______________________________

|                     |                    |           |

|    100           |      100         |   40    |

|___________|____________|_____ |

|____20_____|____20______|__8__|

24 x 12 = 288

400

78 x 5 =

70 x 5 = 350

8 x 5 = 40

350 + 40 = 390

400

85 X 37 = 

80 X 7 = 560

5 X 7 = 35

80 X 30 = 2400

5 X 30 = 150

2,400 + 560 + 150 + 35 =  3,145

400

549 x 7 = 

500 x 7 = 3500

40 x 7 = 280

9 x 7 = 63

3,500 + 280 + 63 =  3,843

400

6,278 x 7 = 

6000 x 7 = 42000

200 x 7 = 1400

70 x 7 = 490

8 x 7 = 56

42,000 + 1,400 + 490 + 56 = 43,946

400

Each of 16 students in a class made a poetry book. Each book contained 24 poems.
How many poems are in 16 books?

24 x 16 = 384

500

99 x 8 = 

90 x 8 = 720


9 x 8 = 72

720 + 72 = 792

500

98 X 45 =

90 x 5 = 450

8 x 5 = 40

90 x 40 = 3600

8 x 40 = 320

3,600 + 320 + 450 + 40 =  4,410

500

876 x 9 = 

800 x 9 = 7200

70 x 9 = 630

6 x 9 = 54

7,200 + 630 + 54 =  7,884

500

7,985 x 9 = 

7000 x 9 = 63000

900 x 9 = 8100

80 x 9 = 720

5 x 9 =45

63,000 + 8,100 + 720 + 45 = 71,865

500

The Bosque County RV Park charges a one-time hook-up fee of $35.  Each night, every customer must pay $20 to stay in the park.  If a customer had a 7 night stay, how many dollars would that customer owe the RV park before leaving?

$35 hook-up fee

$20 per night

HM. for 7 nights?

35 + (20 x 7) = 35 + 140 = 175

They pay $175 for 7 days in the RV park.

M
e
n
u