Simplify this ratio:
14:49
2:7
Give 3 examples of rates.
km/hour
m/second
$/kg
What is commission?
Commission is a system of payment based on percentage of sales.
What is numerical data?
Numerical data refers to information that can be expressed as numbers.
If Christian works from 9:00am to 4:30pm. How many hours did he work?
7.5 hours
Simplify this ratio:
26:39:52
2:3:4
Write this as a rate, in its simplest form:
300 km travelled in 5 hours
300km/5hours
60km/hour
Cibie earns 5% commission on all cars that he sells in a week. Cibie sold a car for $35000. How much commission did Cibie earn?
$1750
What is categorical data?
Categorical data refers to information that can be expressed as words.
Parker earns $33.50 an hour working at Coles. If he has 4 shifts in a week, each 5 hours long, how much will he earn?
$670
A two-stroke motor has a ratio of 5 mL of oil for every 2 litres of petrol. Identify the ratio of oil to petrol.
5mL:2L
5mL:2000mL
1:400
Convert the following rate to the units in brackets:
$80/litre ($/mL)
$0.08/mL
Isabelle owns a laundromat in Mooloolaba. She has an advertised special where she charges $31 per basket of ironing. Calculate Isabelle's income if she completes 36 baskets of ironing in a week.
$1116
Is this an example of categorical or numerical data?
Favourite colour.
Categorical
Isabella works part-time at a fast-food store. She earns $13.45 per hour. On Australia Day she worked 7 hours and received penalty rates at double time for the whole shift. Calculate Isabella's wage for working on Australia Day.
$188.30
Divide $40 into the ratio 1:3.
$10:$30
Alyssa worked for 74 hours to paint the interior of a new house. She was paid $3515 for this job. Calculate her rate of pay in $/hr.
$47.50/hr
Bella is a seamstress. She is paid $14 per dress hem that she sews. Calculate Bella's income if she completes 35 dress hems in three days.
$490
Is this an example of categorical or numerical data?
Rating movies out of 5 stars.
Categorical
Rylee has been working part-time and earns $1327.00 per fortnight gross. Her employer has been contributing the necessary 12% superannuation into his super fund. Calculate the amount per fortnight that Rylee's employer is contributing into her super fund.
$159.24
A school has 105 teachers and 750 students. In simplest form, determine the ratio of teachers to students.
105:750
7:50
500 grams of Soft Sugar costs $2.25 and 300 grams of Sun Sugar costs $1.50. Convert each brand to cost per 100 grams to establish which is the better value for money.
Soft Sugar: $0.45/100g
Sun Sugar: $0.50/$100g
Soft Sugar is better value for money
Miller is a real estate agent and is paid a retainer of $680 per week plus 2.1% commission for every house he sells. Calculate Miller's total earnings for the week when he sells a unit for $330 000.
$7610
What type of graph do you use to display categorical data?
Column, pie graph or histogram.
Column
Kaiden works full-time at an aged care facility as a nursing assistant. He earns $3737.93 per month. Calculate his weekly earnings.
$862.60