Rosa and her 7 friends equally share two pizzas if each pizza has 12 slices, which best describes the amount of pizza each received.
4 slices per person
Braden's parents pay $780 per year for him to participate in karate classes. Braden has one karate class each week. Which of the following shows the cost per karate class?
15 because 780/52=15
the ratio of green tiles to purple tiles in the art class mosaic which shows a way to find the number of purple tiles in mosaic?
45 / 5 = 9
jessie buys a case of drinks for $5.98. A case of drinks contains 24 eight ounce cans. Which expression could jessie use to determine the price she paid for each eight ounce can?
8/5.98
mari baked 4 dozen tarts in 3 hours at this rate how many tarts did mari baked per hour
12 because 4(3)=12
A recipe for a dozen iced cookies calls for 2 1/4 cups flour which can be used to determine the amount of flour needed to make 32 cookies
2 1/4 x
12 = 32
mrs yong drives 225 miles in 3 hours how far did she drive in one hour .
75 miles in on hour
75/1
what does the rate shown represent?
the amount of peanut butter in one dozen cookies .
based on values in the table which expression can be used to calculate how much water is needed to mix with 4 3/4 cups of fruit flavored powder mix?
4.75 x 1
0.5
Ahrom spent $9 at the gas station for 12 equally priced candy bars . how much was each candy .
the candy bar cost 0.75
brittany's scout troop is selling cookies the scout leader orders 12 cases of cookies with 12 boxes of cookies per case there are 16 girls in the troop and each girl receives an equal used to determine the number of boxes of cookies Brittany receives?
16/12.12
in keyboarding class josephine can type 55 words per minute if she were to continue at this speed which if she were to continue at this speed which proportion could be used to determine x the number of words typed in 1.5 hours ?
1/55 = 90/x
travis lives 195 miles from Dallas . On a normal trip it takes 180 minutes to drive from his house to Dallas what is Travis average rate of speed in miles per hour ?
1.08
Mr aguilar purchases gas for 3.24 per gallon after leaving the gas station he travels 208 miles on 8 gallons of gas if the cars uses gas at a constant rate which best describes the number of miles traveled per gallon of gas ?
84 mpg because 208 . 3.24 / 8 = 84
nicole purchased 6 pounds of cheese for $6.90 from deli if the amount of cheese in pounds is changed by a factor 1/3 which expression can be used to determine the cost?
3 (6.90)