1
2
3
4
5
100

Craig has a $20 bill.  He buys 6 squirt guns for $2 each.  How much money did Craig have left?

Correct Answer: $8

6 x $2 = 12

$20 - $12 =$8

100

Maria invited 4 of her friends over for a water balloon fight in the backyard.  At the start of the game, Maria gave each of her friend 2 water balloons.  She had one water balloon for herself.  How many water balloons did they have altogether?

Correct answer: 9 balloons

4 x 2 = 8

8 + 1 = 9

100

Matthew and his brother Shawn played swimming pool-basketball.  Each basket was worth 3 points.  Matthew scored 9 points.  Shawn scored 6 points.  What is the total number of baskets made during this game?

Correct answer: 5 baskets

9 / 3 = 3 baskets

6 / 2 = 2 baskets

3 + 2 = 5 baskets

100

Lauren and Gina’s mother told her daughters they can swim in the pool for 20 minutes.  First, they swam laps in the pool for 7 minutes.  Then they swam underwater for one minute.  Then they played water polo for 8 minutes.  How much longer can they stay in the pool?

Correct answer: 4 minutes

20 - 7 = 13 minutes

13 - 1 = 12 minutes

12 - 8 = 4 minutes

100

Luke had $20.  His younger sister Leila had a $5.  They combined their money to buy a gift for their father that costs $22.  How much change did they receive?

Correct answer: $3

$20 + $5 = $25

$25 - $22 = $3

200

Tricia’s mother let her play outside for 15 minutes.  When she went outside, she played with her dog for 5 minutes.  Then she rode her bike for 4 minutes.  She spent the rest of the time catching bugs.  How many minutes did Tricia spend catching bugs?

Correct answer: 6 minutes

15 - 5 = 10 minutes

10 - 4 = 6 minutes

200

Clark and his brother, Kent played floor hockey in their living room.  Each goal was worth 2 points.  Clark scored 6 points.  Kent scored 8 points.  How many goals did they score altogether?

Correct answer: 7 goals

6 / 2 = 3 goals

8 / 2 = 4 goals

3 + 4 = 7 goals

200

Jimmy and Kelly ran a snack stand in their front yard. They sold cookies for 5 cents, apples for 6 cents and cupcakes for 10 cents.  They sold 3 cookies, 2 cupcakes and 1 apple.  How much money did they make altogether?

Correct answer: 41 cents

5 x 3 = 15 cents

2 x 10 = 20 cents

1 x 6 = 6 cents

15 + 20 + 6 = 41 cents

200

Madison is reading a book that has 232 pages in it.  She read 42 pages over the weekend.  Then she read 30 more pages on Monday night.  How many pages does Madison have left to read?

Correct answer: 160 pages

232 - 42 = 190 pages

190 - 30 = 160 pages

200

Steven bought two boxes of erasers.  One box had 24 erasers in it.  The other box had 36 erasers in it.  He then gave 18 of his erasers to his friend.  How many erasers did Steven have left?

Correct answer : 42 erasers

24 + 36 = 50 erasers

50 - 18 = 42 erasers

300

In football, a player scores 6 points for a touchdown and 3 points for a field goal.  Sujith’s team scored 2 touchdowns in this week’s game.  Last week they scored 1 touchdown and 1 field goal.  How many points did Sujith’s team score in both games combined?

Correct answer: 21 points

2 x 6 = 12

1 x 6 = 6

1 x 3 = 3

12+6+3=21

300

Mia bought a sketch book with 125 blank pages in it.  She tears out 7 blank pages for her friend to draw on.  Mia draws pictures on 64 pages.  How many blank pages does she have left?

Correct answer: 

125 - 7 = 118 

118 - 64 = 54 blank pages

300

Haruto has tomato plants in his backyard.  This year the plants grew 127 tomatoes.  Birds had eaten 19 of the tomatoes.  23 tomatoes had been ruined by bugs.  He picked the rest.  How many tomatoes did Haruto pick?

Correct answer: 85 tomatoes

127 - 19 = 108

108 - 23 = 85 

300

Webster Elementary School has 124 first graders and 130 second graders.  On Friday, 12 first graders and 9 second graders were absent.  How many first and second graders were in school on Friday?

Correct answer: 233

124 - 12 = 112

130 - 9 = 121

112+121=233

300

Cole and Bryson went to Video Game land.  Cole won 152 tickets.  Bryson won 84 tickets.  They want to put their tickets together to get a large toy monkey that costs 300 tickets.  How many more tickets do they need?

Correct answer: 64 tickets

152+84 =236

300 - 236 = 64

400

Clementine and Jake make cookies for the school bake sale.  Clementine baked 72 cookies.  Jake baked twice as many as Clementine.  How many cookies did they bake altogether?

Correct answer: 216 cookies

72 x 1 = 72

72 x 2 = 144

144 + 72 = 216 

400

Ashton had 2 boxes of pencils with 14 pencil in each box.  He gave 6 pencils to his brother.  How many pencils did Ashton have left?

Correct answer: 22 pencils

2 x 14 = 28

28 - 6 = 22

400

There are 96 fourth graders at Small tree intermediate school.  43 of them are girls.  On Friday, 5 fourth grade girls and 4 fourth grade boys were absent.  How many fourth grade boys were at Small tree intermediate school on Friday?

Correct answer: 49 boys

96 - 43 = 53 boys

53 - 4 = 49

400

Uncle Ben has 440 chickens on his farm.  39 are roosters and the rest are hens.  15 of his hens do not lay eggs.  The rest lay eggs.  How many egg-laying hens does Uncle Ben have on his farm?

Correct answer: 386 egg-laying hens

440-39=401

401-15=386

400

Aunt May milks her Holstein cows twice a day.  This morning she got 365 gallons of milk.  This evening she got 380 gallons.  She sold 612 gallons to the local ice cream factory.  How many gallon of milk does she have left?

Correct answer: 133 gallons of milk

365+380=745

745-612=133

500

Mr. Parker has 982 pounds of grain.  He feeds 240 pounds to his pigs and 460 to his cows.  How much grain does he have left?

Correct answer: 282 pounds of grain

982-240=742

742-460=282

500

Peter has 4 horses.  Each one eats 4 pounds of oats twice a day.  How many pounds of oats does he need to feed his horses for 3 days?

Correct answer: 96 pounds of oats

4x4x2 or 4x8 = 32

32x3=96

500

The bakers at the Beverly Hills Bakery baked 200 loaves of bread on Monday morning.  They sold 93 loaves in the morning and 39 loaves in the afternoon.  How many loaves of bread did they have left?

Correct answer: 68 loaves

200-93=107

107-39=68

500

Hillary’s teacher assigned 1 hour of reading during the weekend.  On Friday night, Hillary read for 16 minutes.  On Saturday, she read for 28 minutes.  How many minutes does Hillary have to read on Sunday to complete the assignment?

Correct answer: 16 minutes

1hr (60 minutes)

60-16=44

44-28=16

500

Carlton and Will went fishing together.  Carlton caught 21 bass and 7 walleye.  Will caught 13 bass and 8 walleye.  How many more fish did Carlton catch than Will?

Correct answer: 7 Fish

21+7=28

13+8=21

28-21=7

M
e
n
u