English
Math
Lit Circle/SEMINAR
Reyes
Fashion/Personal Care
100

What is the author's purpose of an expository text?

To explain.

100

What is the rule for multiplying a decimal number by 100?

Move the decimal point 2 places to the right 

100

Who is Ernie Banks and what did he attempt?

Ernie Banks was a famous Chicago Cubs baseball player who ran for Alderman as a Republican in Chicago. He did not win. 

100

What to we use to apply heat transfers to T-Shirts? 

Heat Press

100

SALES PRICE: $3.50 

COST OF GOODS: $1.50 

AMOUNT INVESTED $25,000

WHAT IS YOUR PROFIT PER UNIT?

Profit Per Unit=SALES PRICE-COGS

PPU=3.50-1.50

PPU=$2.00

200

What is the author's purpose of an narrative text?

To entertain.

200

What is the rule for dividing a decimal number by 100?

Move the decimal point 2 places to the left.

200

Why were hundreds of thousands of parents of black school children protesting public schools' Superintendent Benjamin Willis?


Superintendent Benjamin Willis, whose derisive attitude and inequitable appropriation of resources sparked mass action. Rather than reallocating students to alleviate overcrowding in predominantly black schools, Willis had those schools hold double sessions and build mobile classrooms, dubbed "Willis Wagons."

200

What is Heat transfer vinyl used for?

Heat transfer vinyl is used to make graphics for clothing and accessories.  


200

WHAT IS YOUR GROSS PROFIT?

SALES PRICE: $3.50 

COST OF GOODS: $1.50

AMOUNT INVESTED $25,000

GROSS PROFIT =

AMOUNT INVESTED/COST OF GOODS x SALES PRICE

GP=$25,000/ $1.50=16,666.67 x $3.50

GP=$58, 333.35

300

What does moratorium mean?

To put a hold on or to stop something for an amount of time.

300

In Chicago, the high temperatures for the last four days have been 37.2°, 35.8°, 44.1 and 49.3°. What is the average high temperature for this period?

41.6

300

Name three forms of activism that we read about this week.

Demonstrations, strikes, and sit-ins are forms of activism.

300

What is the difference between Photoshop and Illustrator?

Photoshop uses pixels. Illustrator uses Vectors.

300

What is a bobbin?

A bobbin is a small plastic wheel that holds the thread. It goes into the bobbin case, located under the presser foot of the sewing machine. It counts as 1 of 2 sources of thread on a sewing machine.

400

How do you find the main idea of a text?

Answer the questions who, what, when, where, why/how.

400

If Lil Q divides 130 by 13 then multiplies his answer by 7. When he saw his answer, he divided it by 2 and then added 15. What is Lil Q's final answer?

50

400

What park did MLK visit when he came to Chicago?

Marquette.

400

What type of graphic do you need to cut a design out of vinyl?

Vector graphics are used to cut a design out of vinyl.

400

LIST OF MATERIALS TO MAKE A MIXED DENIM BAG:

1/2 yard of light blue denim fabric

1/2 yard of dark blue fabric

1/2 yard of medium blue denim fabric

1 1/2 yards of lining

3/4 pocket lining

1 yard of interfacing

12" inch zipper

HOW MUCH TOTAL INCHES OF DENIM FABRIC DO YOU NEED TO CONSTRUCT THIS BAG?

1 YARD=36 INCHES

1/2 YARD=18 INCHES

18+18+18=54 INCHES OF DENIM TOTAL

500

Why do many renters pay their rent up in the winter and fall behind in the rent in the summer?

They get caught up on their rent in the winter when the gas companies can't turn off the gas do to the moratorium. They have the money to get caught up on rent because they don't have to pay the utilities due to the moratorium placed on the gas company.   

500

CT&T charges $.50 for the first minute and $.25 for each additional minute for a long-distance call. How much will a 23-minute long-distance call cost?

$6

500

What decade did Harold Washington win the mayor election?

50's

60's

70's

80's 

90's

80.

500

What tools equipment and materials do you need to create a heat transfer printed T-shirt?

Illustrator or other Vector Graphic program,

Heat Transfer Vinyl, X-ACTO knife, Heat Press, Plotter and T-Shirt.

500

BREAK DOWN THESE MATERIALS TO FIND THE SINGLE OUNCE OR PIECE OF EACH INGREDIENT:

LIP BALM BASE=$20 for 28 ounces

STRAWBERRY FLAVORING=$7.95 for 2 ounces

EMPTY LIP BALM TUBE=200 for $0.17 each

LABELS=250 for $0.10 each

LIP BALM BASE=$20/28 ounces=$0.72 for 1 ounce

STRAWBERRY FLAVORING=$3.00/2 ounces=$1.50 for 1 ounce

EMPTY LIP BALM TUBE=$0.17 each

LABELS=$0.10 each

M
e
n
u