Round to the nearest 10.
78
92
154
944
78- 80
92- 90
154- 150
944- 940
John has 32 apples in his basket. His friend gives him 60 more. How many apples does John have now?
32+60=92
He has 92 apples
Solve.
87+20
107
Solve.
900-50
850
50+40=70+90
True or False
50+40= 90
70+90= 160
This is false
Round to the nearest 100.
222
456
763
525
222- 200
456- 500
763- 800
525- 500
Lucy was gifted 123 glass elephants. She gave away 78 of the elephant to her friends. Lucy wants to know how many elephants she has left.
123-78=45
Lucy has 45 elephants left.
Solve.
99+134
233
Solve.
789-234
555
145-10= 150-15
True or False
145-10= 135
150-15= 135
This is true
Round to the nearest 10.
1,754
3,825
788
Round to the nearest 100.
1,112
4,578
1,234
Round to 10.
1,754- 1,750
3,825- 3,830
788- 790
Round to 100.
1,112- 1,100
4,578- 4,600
1,234- 1,200
Steve bought 8 cat toys at a fair. His aunt went to the same fair and bought 6 more toys for him. Steve gave 5 of the toys to the cat next door and let his cat, Fred, have the rest. How many new toys did Fred get?
8+6= 14
14-5=9
Fred has 9 toys.
Solve.
789+533
1,322
Solve.
963-824
139
637+249= ____+250
Complete this sentence.
637+249= 886
886-250=636
636+250= 886
The missing number is 636.
Round 100.
9,456
7,978
8,243
10,468
9,456- 9,500
7,978- 8,000
8,243- 8,200
10,468- 10,500
Lola and Serafina were collecting special rocks to give to their brother for his birthday. Lola found 17 rocks, and Serafina found 12. Lola decided to keep 3 of the rocks she found, and Serafina kept 2 of hers. They gave the rest of the rocks to their brother. How many rocks did they give to their brother?
17-3=14
12-2=10
10+14= 24
Their brother received 24 rocks.
Solve.
982+1,106
2,088
Solve.
1,200-550
650
750-125= _____-140
Complete this sentence.
750-125= 625
625+140= 765
765-140=625
The missing number is 625.
Round to the nearest 10.
23,687
99,127
87,456
123,222
23,678- 23,680
99,127- 99,130
87,456- 87,460
123,222- 123,220
Tasha and her friends are in a reading contest. Last year, the winning team read 2,546 pages. So far, Tasha has read 186. Her friend Lisa has read 203, and her friend Robert has read 215 pages.
How many more pages do they need to read altogether to beat the year's winning team?
186+203=389
389+215=604
2,546-604=1,942
They have to read 1,943 more pages to beat last year's team. You have to add one more to the total so it's MORE than last year's team
Solve.
7,566+566
8,132
Solve.
1,940-546
1,394
456+392= 500+888
True or False
450-325=225-100
True or false
456+392= 848
500+888=1,388 This statement is false
450-325= 125
225-100= 125 This statement is true