$7 + $7 = ?
$14
A candybar costs $.75. What is the next dollar up?
$1
You have $1.00. Can you buy a candy that costs $.88?
Yes $1 is more than $.88
A combo meal is $6.00 and a cookie is $2. How much does it cost in total?
$6 + $2 = $8
What month is it?
The month is April.
$10 + $1 = ?
11
A #4 combo meal at McDonald's costs $6.99. What is the next dollar up?
$7
You have $5.00. Can you buy lunch that costs $7.50?
No, you don't have enough money. You have less than it costs.
Socks cost $5.00. If you buy 2 pairs of socks, how much will it cost?
$5 + $5 = $10
What is next month?
Next month is May.
$3 + $5 = ?
$8
A CD costs $12.99. What is the next dollar up?
$13
You have $3.00. Can you buy a bag of chips that costs $3.00?
Yes, you have exactly enougyh.
Tooth paste costs $5 and a toothbrush costs $3. How much do both items cost?
$5 + $3 = $8
What is next year?
2022
$9 + $9 = ?
$18
A bag of chips costs $3.99. What is the next dollar up?
$4
You have 25 cents. Can you buy a soda that costs 85 cents?
No, you don't have enough.
A cheesburger costs $2.00. A soda costs $2.00. How much will it cost to buy both?
$2 + $2 = $4
What two days are considered the WEEKEND?
Saturday and Sunday
$2 + $4 + $5 = ?
$11
A pair of jeans costs $34.99. What is the next dollar up?
$35
You have $20.00. You want a pair of sneakers that cost $18.99. Do you have enough money to buy the sneakers?
A box of cereal costs $4.00. How much will 2 boxes of cereal cost?
$4 + $4 = $8
What day of the week do we have our CBIs?
Wednesdays