52 x 9
468
1092 ÷ 26
42
The sum of 8 and 7, doubled
30
The difference between 4 twenty-fives and 3 twenty-fives
25
2.45 × 305
747.25
43 x 89
3827
351 ÷ 27
13
Denise walks on the beach every afternoon. In the month of July, she walked 3.45 miles each day. How far did Denise walk during the month of July?
106.95
As of the 2010 census, there were 3,669 people living in Marlboro, New York. Brooklyn, New York, has 681 times as many people. How many more people live in Brooklyn than in Marlboro?
2,498,589
0.45 × 26
11.7
97 x 64
6208
4,859 ÷ 23
211 remainder 6
The Canadian side of Niagara Falls has a flow rate of 600,000 gallons per second. How many gallons of water flow over the falls in 1 minute?
36,000,000
A school district purchased 615 new laptops for their mobile labs. Each computer cost $409. What is the total cost for all of the laptops?
251,535
151.46 × 555
84,060.03
951 x 43
40,893
4,424 ÷ 63
70 remainder 14
Ava is saving for a new computer that costs $1,218. She has already saved half of the money. Ava earns $14.00 per hour. How many hours must Ava work in order to save the rest of the money?
43.5 hours
Saleem says 45 × 32 is the same as (45 × 3) + (45 × 2). Explain Saleem’s error using words, numbers, and/or pictures.
She should have multiplied 45 times 30 not 3 because the 3 is in the tens place.
Seth drinks a glass of orange juice every day that contains 0.6 grams of Vitamin C. He eats a serving of strawberries for snack after school every day that contains 0.35 grams of Vitamin C. How many grams of Vitamin C does Seth consume in 3 weeks?
19.95 grams
528 x 673
355,344
9,152 ÷ 29
315 remainder 17
Michael has a collection of 1,404 sports cards. He hopes to sell the collection in packs of 36 cards and make $633.75 when all the packs are sold. If each pack is priced the same, how much should Michael charge per pack?
$16.25
Juan delivers 174 newspapers every day. Edward delivers 126 more newspapers each day than Juan. Write an expression to show how many newspapers Edward will deliver in 29 days
300 x 29
A gallon of gas costs $4.34. Greg puts 12 gallons of gas in his car. He has a 50-dollar bill. Tell how much money Greg will have left, or how much more money he will need. Show all your calculations.