Problem Set 1
Problem Set 2
Problem Set 3
Problem Set 4
100

Purchase Price =  $32 Per Unit

Units Produced = 4,000 Per Year

Fixed Costs = $20,000

Variable Over Head = $ 12 Per Unit

Labor Costs = $6 Per Unit

How much would it cost to buy this product from another company?


$32 X 4,000 = $128,000

100

Purchase Price = $55

Units Produced = 15,000

Fixed Costs = $75,000

Variable Over Head = $45

Labor Costs = $15,000

How much would it cost to buy this product from another company?

$55 x 15,000 = 825,000

100

Purchase Price = 75 

Units Produced = 450

Fixed Costs = $35,000

Variable Over Head = $45 per unit

Labor Costs = $15 per unit

How much would it cost to buy this product from another company?

$75 x 450 = $33,750

100

Purchase Price = $475 Per Unit

Units Produced = 290 Per Year

Fixed Costs = $50,000

Variable Over Head = $175 Per Unit

Labor Costs = $37 Per Unit

How much would it cost to buy this product from another company?

$475 X 290 = $137,750

200

Purchase Price =  $32 Per Unit

Units Produced = 4,000 Per Year

Fixed Costs = $20,000

Variable Over Head = $12 Per Unit

Labor Costs = $6 Per Unit

What is the total cost of making this product?

(($12 + $6) X 4,000) + $20,000 = $92,000

200

Purchase Price = $55

Units Produced = 15,000

Fixed Costs = $75,000

Variable Over Head = $45

Labor Costs per unit = $7

What is the total cost of making this product?

$75,000 + (($45+$7) x 15,000) = 855,000

200

Purchase Price = 75 

Units Produced = 450

Fixed Costs = $35,000

Variable Over Head = $45 per unit

Labor Costs = $15 per unit

What is the total cost of making this product?

(($45+$15) X 450) + $35,000 = $62,000

200

Purchase Price = $475 Per Unit

Units Produced = 290 Per Year

Fixed Costs = $50,000

Variable Over Head = $175 Per Unit

Labor Costs = $37 Per Unit

What is the total cost of making this product?

(($175 + $37) X 290) + $50,000 = $111,480

300

Purchase Price = $32 Per Unit

Units Produced = 4,000 Per Year

Fixed Costs = $20,000

Variable Over Head = $12 Per Unit

Labor Costs = $6 Per Unit

How many units need to be produced in order to break even? (Round up if needed)

$20,000 / $32 - ($12 + $6) = 1,429 units

300

Purchase Price = $55

Units Produced = 15,000

Fixed Costs = $75,000

Variable Over Head = $45

Labor Costs = $15,000

How many units need to be produced in order to break even?

$75,000 / $55 - ($7 + $45) = 25,000

300

Purchase Price = $75 

Units Produced = 450

Fixed Costs = $35,000

Variable Over Head = $45 per unit

Labor Costs = $15 per unit

How many units need to be produced in order to break even? (Round up if needed)

$35,000 / $75 - ($45 + $15) = 2,333 units

300

Purchase Price = $475 Per Unit

Units Produced = 290 Per Year

Fixed Costs = $50,000

Variable Over Head = $175 Per Unit

Labor Costs = $37 Per Unit

How many units need to be produced in order to break even? (Round up if needed)

$50,000 / $475 - ($175 + $37) = 191 units

400

Purchase Price = $32 Per Unit

Units Produced = 4,000 Per Year

Fixed Costs = $20,000

Variable Over Head = $12 Per Unit

Labor Costs = $6 Per Unit

Should this company produce or buy its products?

Make it themselves

400

Purchase Price = $55

Units Produced = 15,000

Fixed Costs = $75,000

Variable Over Head = $45

Labor Costs = $15,000

Should this company produce or buy its products?

Buy its products

400

Purchase Price = 75 

Units Produced = 450

Fixed Costs = $35,000

Variable Over Head = $45 per unit

Labor Costs = $15 per unit

Should this company produce or buy its products?

 Buy The Products 

400

Purchase Price = $475 Per Unit

Units Produced = 290 Per Year

Fixed Costs = $50,000

Variable Over Head = $175 Per Unit

Labor Costs = $37 Per Unit

Should this company produce or buy its products?

Produce

M
e
n
u