addition
Subtraction
Commuative property
3 step addition
Word problems
100

560+429

989

100

477-365

112

100

324+626=

..... - ...... =

950-324=626

950-626=324

100

(459+174)+265=

898

100

Write two addition and two subtraction facts using the following numbers: 514, 364, and 878

514+364=878

364+514=878

878-364=514

878-514=364

200

843+563

1,406

200
456-234

222

200

553+227=

..... - ...... =

780-227=553

780-553=227

200

124+(320+160)=

604

200

Priscilla collects marbles. She has 394 red marbles and 439 blue marbles. How many total marbles does she have?

833 marbles

300

369+597

966

300

742-298

444

300

248+845=

..... - ...... =

1,093-248=845

1,093-845=248

300

(329+465)+213=

1,007

300

Priscilla collects marbles. She has 394 red marbles and 439 blue marbles. how many more blue marbles does she have than red?

45 marbles

400

456+278

734

400

500-245

255

400

432-231=

..... + ...... =

201+231=432

231+201=432

400

(312+420)+12

744

400

Yolanda picked apples from her orchard. She picked 402 apples. She used 293 apples for baking. How many apples does she have left?

109 apples

500

682+324

1,006

500

609-367

242

500

562-475=

....+....=

87+475=562

475+87=562

500

(920+300)+213

1,433

500

Miss Sadie has 1,224 pencils. Her students leave 984 of them on the floor. How many pencils does she have left?

240 pencils

M
e
n
u