What number equals:
4,000 + 200 + 20 + 2
4,222
5.26 x 4 =
21.04
Round 0.87 to the nearest whole number
1
3.5 - 0.75 =
2.75
Mrs. Smith is buying carpet for a small room in her house. She needs 9 square yards. The carpet costs $5.67 a square yard. How much will Mrs. Smith pay for the carpet?
$51.03
What is the Standard Form of :
Three million, twenty-eight thousand, fourteen
3,028,014
Faith charges $6.50 per hour for babysitting. How much will she earn for 5 hours of babysitting?
$32.50
Round to the nearest thousand:
8,821
9,000
0.26 + 0.42 =
0.68
Mike wants to make a fence for his garden. The garden is 24.2 feet long and 16 feet wide. How much fence does Mike need to buy?
387.2 squared feet
What is another name for:
5 hundreds and 7 thousands
7,500
Sam went to the store to buy erasers for school. One eraser costs $0.34. How much do 8 erasers cost?
$2.72
What is $73.52 rounded to the nearest dollar?
$74.00
Chelsea spent 0.75 hours practicing her flute and 0.75 hours practicing piano. How much time did she spend practicing both instruments?
1.5 hours
Marcos has $47.82. He plans to spend $25.50 on presents. How much money will he have left, to the nearest dollar?
$22
BUILD the number:
7 in the ones
6 in the tenths
2 in the tens
1 in the hundredths
3 in the hundreds
327.61
87.6 x 2.5 =
219
When you are asked to round a decimal number to the nearest whole number, you must round to the ______ place
Ones
Anya had $3.25. She spent $0.50 on a pack of gum. How much money did she have left after buying the pack of gum?
$2.75
Jesse bought a pack of cards for $1.25 and a baseball for $8.39. He has $5.36 left over. How much money did he start with?
$15
Build the number:
0 in the hundreds
3 in the tenths
1 in the ones
7 in the hundredths
2 in the tens
4 in the thousands
4,021.37
4.13 x 83.7 =
345.681
Maddy earned $78 babysitting last week. She earned $87 babysitting this week. What is the BEST ESTIMATE of the total amount she earned babysitting during those two weeks?
$170
Jason goes to the store to pick up a birthday gift for Kellan. The toy he picks costs $12.36. If he pays $20.00, how much change will he get?
$7.64
A box of 20 candies costs $35.80. What is the cost for each candy?
$1.79