Write the following fractions as a decimal:
5/10
.50
In the number 3,059.182
What digit is in the tens place?
5
After laying off 27 workers, Paul still had 168 workers at the hospital. How many workers were there at the hospital before the changes?
195 Workers
Chris bought 6 boxes of cookies for $14.40. If there were 20 cookies in each box, how much did each cookie cost?
.72 cents
(5 x 4 ) - ( 6 + 3 ) =
11
Compare the fractions and decimals:
0.6 ____ 6/10
Round to the nearest whole number: 12.8
13
A department store bought shirts for $14 each and sold them for $24 each. How much profit was made on each shirt?
$10 profit
The washing machine originally costed $400. With a 40% discount, what is the new price of the washer?
$240
(7.8 + 2.2) / 5
2
Change the following mixed number into a fraction: 4 and 1/2
9/2
Round to the nearest whole number: 20.099
20
Sandy bought a roast beef sandwich for $1.89, which included $.19 in tax. What was the cost of the sandwich alone?
$1.70
A water widget cost Phil %2.49. Becaused it reduced his use of hot water, it saved him $3.40 a month in costs for hot water. What were his saving in 12 months?
$40.80
56 - 7 x 3.5
31.5
Change the following mixed number into a fraction:
3 and 5/6
23/6
Add 3.7 +0.05
3.75
Last year, 980 people took the high school equivalency exam at the local official test center. If 637 peopled passed the exam, what percent of the people taking the exam passed?
65%
The tax on a meal is 6%. What is Milton's total bill on a $24 dinner?
$25.44
5 x 4 - 6 + 3 =
11
Change this fraction into a decimal: 1/8
0.125
0.05 + 4.95 + 9.5 = ?
14.5
A seed company guaranteed 87% germination of its spinach seed If Jed had 450 spinach seed germinate, how many seeds did he plant?
391.5 seeds
During the summer clearance sale, everything in store was 30% off. Solaire bought a bathing suit advertised in store. It was priced at $19.50. How much did it cost after the 30% discount?
$13.65
What is PEMDAS
Parentheses, Exponents, Multiplication, Division, Add, Subtract