A boy had $10. He lost $3 at the playground. He lost $3 at the bus stop. How much did he have left?
Four (4) dollars!
The classmate got two (2) markers from Michael. And, he got seven (7) markers from Maria. How many markers did they get?
Nine (9) markers.
3 x 9 =
27
4 x 8=
32
18
11 + 3 - 2=
12
7-3-4=
0
A boy had $10. He lost $3 at the playground. He lost $3 at the bus stop. How much did he have left?
$4.
10 - 0 =
10
Free
Free
25 x 4=
100
The mouse ate two (2) pieces of cheese. Then, the mouse ate seven (7) pieces of cheese. How many pieces of cheese did they eat?
Nine (9) pieces.
7 x 7 =
49.
The student did six (6) math problems. Then, the student did nine (9) math problems. How many math problems did they do?
Fifteen (15) math problems.
10 x 10=
100
The girl had seventeen (17) cents. She lost ten (10) cents in the morning. She lost two (2) cents in the afternoon. How many cents did she have left?
Five (5) cents.
9 x 6=
54
Your classmate has twenty-five (25) cents. They used five (5) cents at the first store. They used ten (10) cents at the second store. How many cents did they use?
Fifteen (15) cents.
8 x 9 =
72
The girl had ten (10) pencils.
A classmate gave her two (2) pencils.
Later, the girl gave away eight (8) pencils.
How many pencils did she have left?
Four (4) pencils.
The six (6) birds each caught two (2) fish. How many fish did they catch?
twelve (12) fish!
12 x 10=
120
The Fine Fare supermarket sells the bagel for seventy-five (75) cents. The ABC supermarket sells the bagel for ninety-five (95) cents.
1-What is difference in price?
2-Which supermarket is more expensive?
1-The difference is twenty (20) cents.
2-The ABC supermarket is more expensive.
9 x 9=
The girl went fishing and caught twenty-five (25) fish in the morning. She caught twenty-five (25) in the afternoon. How many fish did she catch?