Discount Questions
Discount Questions 2
unit prices
100

Youssef is out shopping for a Ronaldo Jersey in the mall and has a coupon for 40% off. The Ronaldo Jersey is $80 retail price. How much is the jersey with the 40% off coupon?

$48

100

Bella went to the Halloween store and wanted to get a scary costume for next year. The costume she wanted costs $52 with a 20% coupon she found online. What is the price of the costume after the discount applied?

$41.60

100

Youssef was out shopping and found his favorite food at the store for $15.00 the item is 15 oz what is the unit price?

$1.00 per ounce

200

Lucas is out shopping at Barnes and Noble for a map book and has a coupon for 15% off. The map book costs $62, how much does the map book costs after the discount? 

$52.7

200

Matthew's dad came home from work and Matt was so excited! His dad decided to take him to the sport's store to get the Mbappe jersey he's been wanting. The jersey at the store is $98.99 however the store has a 30% discount that can be applied to the jersey. How much is the jersey after the 30% discount?

$69.30

200

A box of 18oz. Cheerios costs $4.79, what is the unit price for the Cheerios?

$0.26

300

Lionel messi the famous Soccer player is having a burger at the café. He is having a sale for 10% OFF for the burger! The original price of the burger is $12.99. How much is the total of the meal when the discount is applied?

$11.69

300

Cristiano Ronaldo is doing a Christmas sale on his brand CR7 he is selling his favorite fragrance for $69.99. The sale is 20% off on the cologne, how much is the total with the discount applied?

$56

300

A box of 14oz. Krave cereal costs $3.99, what is the unit price for the cereal?

$0.28

400

A.J went to the Gucci store and bought a gold necklace for $1,000 and has a coupon for 25% off coupon for jewelry. How much is the necklace with the coupon?

$750

400

Mr.Marc just got paid! It's the weekend and he is off work and super bored. He invites his friends to go out to the mall. He goes to get ready and cannot find his shoes. He arrives at the Mall and walks towards Adidas and sees some fresh Adidas kicks for $112.50. Mr. Marc loves shopping so he has a 25% OFF coupon! How much is the price of the item when the discount is applied?

$84.38

400

A box of 16.9 oz. popcorn costs $7.39, what is the unit price of this item?

$0.43

500

Mrs.Jamai recently got promoted to head manager at Victoria's secret. In honor of her promotion she is having a sale for 15% OFF every item. A costumer wants to buy 3 crop tops each one costs 19.99. How much does the costumer save?

$16.99 Each

500

Mrs. Santana went to the Woodbury outlet to go shopping with her children. She wanted to get some new kicks so she went to the Nike store and found a pair of Nike air zoom 270s for 30% off. The original price is $160, how much did she spend with the 30% off?

$126.96

500

A foreign juice container of 17 oz. costs $9.99, what is the unit price for this item?

$0.58

M
e
n
u