multiply by 3's
multiply by 4's
multiplication word problems
division word problems
other
100

3X4=

12

100

4x2=

8

100

Peter bought 3 jars of jam.

Each jar of jam cost $3.

How much did the jars of jam cost in all?

9

100

Divide 16 bones into 2 equal groups.

How many bones are there in each group?

8

100

9,___ ,_____ ,_____ , 21, 24

12,15,18

200

3x5=

15

200

4x4=

16

200

There are 7 boxes.

Each box has 3 pencils in it.

How many pencils are there in all?

21

200

Divide 21 birds into 3 equal groups.

How many birds are there in each group?

7

200

21, 24,______ ,_______ ,______ , 36

27,30,33

300

3x8=

24

300

4x7=

28

300

There are 9 shelves on a bookshelf.

Each shelf has 3 books on it.

How many books are there in all?

27

300

Danny has 27 apples.

He puts 3 apples on each plate.

How many plates are there?

9

300

16,_____ , 24, 28,_______ ,_______ , 40

20, 32, 36

400

3x9=

27

400

4x9=

36

400

Mrs. Ross buys 6 T-shirts.

Each T-shirt costs $4.

How much do the T-shirts cost in all?

24

400

The science teacher gives out 40 leaves to her students.

Each student gets 4 leaves.

How many students are there?

10

400

7 × 4 =_____ + 8

20

500

3x12=

36
500

4x12=

48

500

Peter, Jack, and Sam are Mrs. Hill’s children.

She gives each child 4 cookies.

How many cookies does she give in all?

12

500

Divide 24 muffins equally among 4 boys.

How many muffins does each boy get?

6
500

9 × 4 =______ – 4

32

M
e
n
u