What is the ratio of 4 to 8 in simplest form?
1 to 2
If a car travels 60 miles in 1 hour, how far does it travel in 3 hours?
180 miles
A recipe for cookies calls for 2 cups of sugar for every 5 cups of flour. What is the ratio of sugar to flour?
2:5
In a bowl of candy, there are 6 Reeses, 8 Twix, and 9 Hersheys. Write two different ratios sentences that represent the bowl of candy.
Example answers (There could be more):
1. For every 2 Reeses there are 3 Twix.
2. The ratio of Twix to Hershey is 8:9.
3. The ratio of Reeses to Twix to Hersheys is 6:8:9.
If the ratio of cats to dogs is 3:2, how many cats are there if there are 10 dogs?
15 Cats
A train travels at a constant speed of 80 miles per hour. How long will it take to travel 240 miles?
3 hours
Create a ratio table with at least 3 rows for the ingredients needed if you double a recipe that needs 1 cup of milk and 3 cups of strawberries.
Milk: Strawberries
1:3
2:6
3:9
4:12
FREE SPOT
FREE SPOT
Create a ratio table for the equivalent ratios of 2:5. Must have 3 rows.
2:5
4:10
6:15
8:20
If you walk at a speed of 4 miles per hour, how far will you walk in 2.5 hours?
10 miles
If 1 serving of pasta requires 200 grams of pasta, how much is needed for 6 servings?
1200 grams
4 apples cost $4.40.
1. How much does each apple cost?
2. At this rate, how much would 7 apples cost?
1. $1.10
2. $7.70
If 6 pencils cost $1.50, how much do 12 pencils cost?
$3.00
Cyclist A travels at a constant speed of 12 miles in 30 minutes. Cyclist B travels at a constant speed of 5 miles in 15 minutes. Are they traveling at the same speed?
No; 12:30 and 5:15 are not equivalent ratios.
A recipe for chocolate chip cookies calls for 3 cups of flour, 1 cup of chocolate chips and a half a cup of brown sugar. How much of each ingredient would be needed if I wanted to triple the recipe.
9 cups of flour
3 cups of chocolate chips
1.5 cups of brown sugar
To make lemonade, Jim mixes 6 tablespoons of powder with 4 cups of water. Carrie mixes 7 tables spoons of powder with 5 cups of water. How do the mixtures compare?
They are not going to taste the same. Jim's mixture is going to have a stronger lemonade flavor than Carries.
A bag has 52 checkers in it. There are some red and some black checkers in a bag. For every 3 red checkers there is 1 black checker. How many red checkers are there?
39 checkers
A cyclist travels 12 miles in 30 minutes. What is their speed in miles per hour?
24 miles per hour
A recipe for a chocolate cake calls for 1.5 cups of flour. The recipe makes 24 servings of cake.
1. How much flour is needed to make 48 servings of cake?
2. How much flour is needed to make 12 servings of cake?
1. 3 Cups
2. 3/4 or .75 cups
At the movie 3 boxes of candy cost $5.25.
1. How much does 1 box of candy cost?
2. What is the cost for 5 boxes of candy?
1. $1.75
2. $8.75