Ratios
Unit Rates
Fractions
Equivalent Ratios
Statistics
100

What is the ratio of 3 apples to 4 oranges?

3:4 or 3 to 4 

100

If 3 oranges cost $1.50, what is the cost of one orange?

$0.50 

100

What is 1/2 of 10?

100

Are the ratios 2:3 and 4:6 equivalent? Explain why or why not.

Yes because you can multiply 2:3 by a factor of 2 to get 4:6 and you can divide 4:6 by a factor of 2 and get 2:3.

100

Find the mean of the following numbers: 2, 4, 6, 8, 10.

6

200

If there are 12 boys and 8 girls in a class, what is the ratio of boys to girls? (Simplify your answer) 

3:2 or 3 to 2 

200

A car travels 240 miles on 8 gallons of gas. What is the unit rate in miles per gallon?

30 miles per gallon 

200

If you have 3/4 of a pizza and eat 1/4, how much pizza do you have left?

2/4 or 1/2 

200

Find an equivalent ratio for 5:7.

10:14, 15:21, 20:28, 25:35 

200

What is the median of the set of numbers: 3, 1, 4, 2, 5?

3

300

A recipe calls for 2 cups of flour and 3 cups of sugar. If there are 10 cups of flour, how many cups of sugar are there? 

15 cups of sugar 

300

 If 4 notebooks cost $8, what is the unit price of one notebook?

$2.00 

300

Convert 2/5 to a decimal

0.40 
300

If the ratio of cats to dogs is 3:2, what is the equivalent ratio if there are 12 cats?

12:8

300

Identify the mode in the following list of numbers: 7, 8, 7, 10, 5 and explain your reasoning. 

7 because mode means the number that is repeated the most. 

400

If a car travels 150 miles using 5 gallons of gas, what is the ratio of miles to gallons?

30:1 or 30 to 1 

400

A runner completes a 10-mile race in 2 hours. What is the runner's speed in miles per hour?

5 mphs 

400

What is 3/8 of 32? 

12

400

Determine if the ratios 8:12 and 4:6 are equivalent

Yes because you can divide 8:12 by a factor of 2 to get 4:6 and you can multiply 4:6 by a factor of 2 and get 8:12.

400

Calculate the range of these numbers: 15, 22, 8, 30, 5.

25

500

A group has 10 dogs and 15 cats. What is the ratio of dogs to total pets?

2:5 or 2 to 5 

500

If you can buy 5 pounds of apples for $10, what is the cost per pound of apples?

$2.00/lb 

500

If a recipe is for 2/3 of a cup of sugar and you want to double it, how much sugar do you need?

4/3 or 1 and 1/3 

500

If a map scale shows that 1 inch equals 25 miles, what is the equivalent ratio for 2 inches?

2:50,  2 inches equals 50 miles 

500

Find the mean of the following scores: 85, 90, 75, 80, 95.

85

M
e
n
u