Cookie Flavors
Cookie Flavors
Cookie Math
Cookie Terms
Cookie Business
100

Brownie-inspired cookie with caramel flavored creme and a hint of sea salt

What are Adventurefuls?

100

Lemon cookies baked with inspiring messages 

What are Lemon-Ups?

100

$6

What is the cost of one box of cookies?

100

A publicly held sale of cookies prescheduled by council with businesses.

What are cookie booths?

100

Cash, Check, Credit Card

What are the method of payments we can except?

200

Cookies topped with caramel, sprinkled with toasted coconut, and laced with chocolaty stripes

What are Samoas?

200

Graham sandwich cookies with chocolaty and marshmallowy filling

What are S'mores?

200

The amount of change you give to a customer who hands you a $10 bill for one box of cookies.

What is $4?

200

Speech you give your customers to get them excited about buying cookies from you

What is a pitch?

200

Booths, Social Media, Digital Cookies, Door to Door

What are some ways to sell cookies?

300

Crispy vanilla cookies layered with peanut butter and covered with a chocolaty coating.

What are Tagalongs?

300

Iconic Shortbread Cookies inspired by the original Girl Scout recipe.

What are Trefoils?

300

The amount of change given to a customer that purchases two boxes of cookies and gives you a $20 bill.

What is $8?

300

Virtual store front, set up by girls, to take orders from customers.

What is Digital Cookie?

300

The number of cookie boxes our troop has already sold

What is 17?

400

Oatmeal sandwich cookies with peanut butter filling

What are Do-si-dos?

400

The top selling Cookie

What is Thin Mints?

400

The amount of change your would give a customer who buys 5 boxes of cookies and gives you $30.

What is $0?

400

Objects or activities you plan to do with the money your troop earns selling cookies

What is a troop goal?

400

$0.75

How much does our troop earn for each box of cookies we sell?

500

The gluten-free cookie

What are Toffee-Tastic?

500

This cookie is made with vegan ingredients and real cocoa

What are Thin Mints?

500

Cost when someone buys 1 of each variety of cookie.

What is $54?

500

465

How many boxes did our troop get in the initial order?

500

Two weekends next month

When will our troop sell cookies at a booth?

M
e
n
u