Which of the following should be organized:
a. Questions that you will ask
b. Your responses
c. Your attire
d. all of the above
D. all of the above
Is it important to use punctuation while sending emails?
Yes!
What is networking?
Talking to different people to get different opportunities.
Do all collages have the same majors?
No
Buying without thinking is known as
1. impulse buying
Follow-up:
a. Should be mentioned at the end of the interview
b. Will tell you on the spot if you received the job
c. Should only be addressed if the employer mentions it
d. all of the above
a. Should be mentioned at the end of the interview
TRUE OR FALSE- This is a proper email:
Hey can u tell me how to do number 4 on the problem set. i no u went over it in class but i have had a VERY LONG week lol tests ha ha ha and i lost my notes. pleeease help
- False
True OR False: a goal fulfilled through a series of jobs is considered a career.
True
When considering experience/education you should consider
a.Any special certifications
b.Majors/Minors
c.Degree needed
d.All of the above
e.None of the above
D: All of the above
When comparison shopping it is recommended to research
4. all of the above
When submitting a resume...
- be sure to include a cover letter and reference
What is the proper way to end a email.
Thank them for their time and sign your name.
True Or False: Career planning ends when you narrow down your occupation to one decision.
False
TRUE OR FALSE
Experience and getting your foot in the door can be just as important as the education when it comes to getting a job.
True
Comparing the price, quality, and service is known as
2.comparison shopping
Career interviews should be naturally done without any preparation.
- false
What are two things you should NOT do when sending an email?
make demands, leave the subject blank
What are two employment success trades?
Attitude and Appearance
Which degree is "typically" received from a 4 year college program?
A Bachelors degree.
name 5 brand names
ok ok
What are two items that should be in an employment portfolio?
References and resume
On average how abot many emails are sent per day?
380 billion
What is Myers Brigs?
Its a model to identify personality prfernces
What are four ways people can pay for college?
Scholarships
Financial Aid
Work Study Program
Student Loans
calculate the unit price to determine how much it would cost for 5 containers of yogurt and 3 containers of applesauce.
$4.29 for 6 containers of yogurt
$3.39 for 8 containers of applesauce
$4.85