Vocab
Vocab
Budgeting Strategies
Costs
100

A plan of how money will be spent or saved

budget

100

A decrease or loss in value

Depreciation

100

A budgeting method where money for monthly spending is taken out in cash and placed in labeled envelopes.

Cash Envelope Budget

100

Grocery stores trick you into spending more money by placing their most expensive items where on the shelf?

eye-level

200

Expenses that are essential for you to be able to live and function

Needs

200

A cost that appears irregularly or that changes in amount.

Variable Expense

200

A strategy where you save a specified amount of your paycheck before doing anything with the rest of your money.

Pay Yourself First

200

Which of the following is a fixed expense?

Groceries

Utilities

Rent

Gas

Rent

300

The cost per individual unit of a product

Unit Price

300

A cost that can be expected at regular intervals and that remains the same amount

Fixed Expense

300

A budgeting method where every anticipated earning is assigned to a role to be spent.

Zero-Based Budget

300

You have a part-time job where you make $500 a week. After taxes, Social Security, and Medicare are deducted you take home $375. What is your net and gross pay?

Gross Pay- $500

Net Pay- $375

400

Total earnings after payroll taxes and other deductions have been taken out; also called take home pay.

Net Pay

400

A type of auto financing that allows you to "rent" a car from a dealership for a certain length of time and amount of miles.

Auto Lease

400

In the 50/30/20 Budgeting strategy what categories do 50%, 30%, 20% correspond to?

50% Needs

30% Wants

20% Savings

400

Pepsi cost $1.48 for 1.25 L. What is the unit price?

Round to the nearest cent.

$1.18

500

A one time, non refundable fee usually between $200-$500 that is charge for having an animal in a rental

pet fee

500

Total earning before any deductions are taken

Gross Pay

500

You earn a gross monthly salary of $5,800. Your deductions for taxes, health insurance, and retirement contributions total $1,300. What is your net income after considering all deductions.

$4,500

500

Which box of cereal has the HIGHEST unit price?

Cereal A: $2.50 for 12 oz box

Cereal B: $2.99 for 16 oz box

Cereal C: $5.25 for 32 oz box

Cereal D: $2.20 for 10 oz box

Cereal A: $0.21

Cereal B: $0.19

Cereal C: $0.16

Cereal D: $0.22

M
e
n
u