Multiple Choice
Word Problems
Long Division Expressions
100

Which is closest to the quotient 597.4 ÷ 0.06?

A. 100

B. 1000

C. 10,000

D. 100,000

C) 10,000

100

Robert has a 27.24 cm long licorice rope. He cuts it into 4 equal length pieces. How long is each piece?

6.81 cm

100

Find the quotient using long division.

6,426 ÷ 6

1,071

200

Select all expressions that have the same value as  644 ÷ 7.

a. 64.4 ÷ .007

b. 6440 ÷ 70

c. 6.44 ÷ .07

D.644,000 ÷ 7, 000

e. 0644 ÷ .000

B,C,E

200

If you know a distance in kilometers, one way to approximate the distance in miles is to multiply the number of kilometers by 0.62. How many miles are in ⅕ of a kilometer?

0.124 miles

200

Find the quotient using long division.

475 ÷ 19

25

300

Select all of the quotients that have the same value as 7.02 ÷ 4. 

A. 7.02 ÷ 40

B. 70.2 ÷ 40

C. 702,000 ÷ 400

D. 702,000 ÷ 400,000

B,D

300

A stack of 300 sheets of paper is 4.35 inches tall

Compute the thickness of each sheet of paper. Label your answer and show your work.

Each piece of paper is .0145 inches thick.

300

Find the quotient using long division.

5130 ÷  25

205.2

400

Select all of the expressions that are equal to 2.

A. 8000 ÷ 40

B. .08 ÷ .04

C. .008 ÷ .04

D. .014 ÷ .07

E. .14 ÷ .7


B,D,E

400

A sign for a Valentine's special gives these options:

Option A: 3 Strawberries for $7.50

Option B: 5 Strawberries for $10

Option C: 12 Strawberries for  $20

Find each unit price to the nearest cent. Which is the lowest unit price?

Option A: 3 Strawberries for $7.50 Unit Price= $2.50

Option B: 5 Strawberries for $10 Unit Price= $2.00

Option C: 12 Strawberries for $20 Unit Price=$1.67

**Getting 12 for $20 is the lowest unit price.**

400

Find the quotient using long division.

58.8÷ 0.7

84

M
e
n
u