Module #4 :Expressions
Module#8 :Multiplying Fractions
Module #10: Dividing Fractions
Module#15: Multiplying Decimals
Module#18 :Metric Conversions
100

(24+30)×3+9=?

Answer: What is 171

100

Jasmine has  1/2 cup of sugar for some cupcakes. Later she used 1/4 cups more.How many cups of sugar did she use the second time?

Answer: What is 1/8

100

1/9  ÷10=?

Answer: What is 1/90

100

2.51×1.50=?

 Answer: What is 3.75


100

16.8kg=?g

Answer: What is 16800g


200

19+14-3 ÷2=?


Answer:What is 5

200

1/2 × 3/4=?

Answer: What is 3/8

200

19÷3/4=?

Answer: What is 25 1/3

200

1.23 × 2.3=?

Answer:What is 3.829

200

4.63m=?mm

What is 4630

300

10×8-(4+9)=?

Answer: What is 93

300

5/9 ×4/6=?

Answer: What is 10/27

300

I have 12 1/2 slices of pizza I want to share some with my friends. I have 5 friends.How many slices of pizza does everyone get?

Answer: What is 2 1/2

300

10.3×5.6=?

Answer:What is 57.68

300

19.5km=?m

Answer: What is 19500m

400

53÷8 +7-2=

Answer:What is 5

400

Issac has 2/8 feet of ribbon.Each piece of ribbon cost $8 dollars.How much did Issac spend?

Answer: What is $2

400

3/4 ÷5/6

Answer:What is 9/10

400

68.43 × 3.4=?

Answer: What is 232.662

400

480kg=?mg

Answer:What is 0.48

500

 42 +6÷ 8=?


Answer: What is 3

500

1/5 ×13=?

Answer: What is 2 3/5

500

Charlie has 10 students in his class. He has 2/3 of a  chocolate bar. He wants to share some with his class. How many pieces do his classmates get?

Answer:What is 15

500

I brought 3.6 meters of tape. Each meter  of tape cost $5.30.How much did I spend in total?

Answer:What is 19.08

500

8.12 kg=?mg

Answer:What is 81200

M
e
n
u