Discount
Markup
Rate & Ratio
Price & Unit Price
Cross Multiplying & Mapping
100

What is a discount?

A discount is a reduction from the original price of an item.  

100

What is a markup, and why do stores use it?

A markup is an increase in price to make a profit.

100

What is a unit rate

A unit rate is the comparison of two different units with a denominator of 1

100

What is unit price?

Unit price is the cost of one item or unit.

100

What is cross multiplication used for?

To solve proportions with missing values.

200

A $50 shirt is on sale for 10% off. What’s the new price?

10% of $50 = $5 → $50 – $5 = $45

200

A $40 product is marked up by 25%. What is the new price?

$50

200

What is the unit rate of 120 km in 3 hours?

40 km/h

200

 Which is the better deal: 6 apples for $3.60 or 8 apples for $4.80?

Same price. $0.60 per apple

200

What is a proportion

comparing two equivalent fractions

300

A $120 jacket is discounted by 22.5%. What is the final price?

22.5% of $120 = $27 → $120 – $27 = $93

300

A $60 item is marked up by 135%. What is the final price?

$141

300

A machine produces 600 widgets in 8 hours. What’s the rate per hour?

600 ÷ 8 = 75 widgets/hour


300

12 granola bars cost $9.48. What is the price per bar?

$0.79 per bar

300

Two cities are 7 cm apart on a map with a 1 cm : 12 km scale. What is the real distance?

84 km

400

What is the better deal? 58.6% off of $335 or 60.7% of $425

Option A: $138.79

Option B: $167.02

400
  • Store A buys the backpack for $40 and applies a 125.5% markup

  • Store B buys the backpack for $35 and applies a 140.2% markup

Store B sells the backpack for less ($84.07 vs. $90.20)

400

If a car travels 180 km in 2.5 hours, what is the speed in km/h?

72 km/h

400

A 750g bag of rice costs $6.75. What is the unit price per 100g?

$0.90 per 100g 


400

boy reads 15 pages in 30 minutes. How many pages in 2 hours?

60 pages

500

A laptop costs $650. There is a 15.4% sale and then an extra $25 off. What’s the final price?

$524.90

500

A $200 product is marked up by 175.5%, and then a 10% discount is applied. What is the final price?

$495.90

500

A recipe calls for 3 cups of flour to 2 cups of sugar. How much sugar is needed for 12 cups of flour

8 cups of sugar

500

A 1.2kg bag of dog food costs $14.40. What is the price per 100g?

$1.20 per 100g

500

A car uses 8 L of gas to travel 96 km. How much gas is needed for 225 km

18.75 L

M
e
n
u