Elapsed time
Money
How much will it cost?
addition & subtraction
100

Duane goes to basketball practice at 6:30. Practice ends 2 hours later.  What time does practice end?

8:30

100

Savannah adopted a puppy and it cost $400. She only had $300.  How much more money did she need to ask mom for?

$100

100

You buy large fries for $3.50 and a Coke for $1.50. How much is the total cost?

$5.00

100

127 + 224 =


351

200

Savannah and Siena head to Rita's at 3:00.  They get back to Siena's house at 4:45.  How long were they gone?

One hour and 45 minutes

200

Siena had $20 to go buy all of her favorite vegetables. Her total was $14.50.  How much money did she have left?

$5.50

200

You buy 2 slushies.  Each one costs $1.50. You also buy a pack of gum for $3.50.  How much did you spend?

$6.50

200

425 - 211=

214

300

Quentin gets on a plane at 5:30.  His flight lasts for one hour and 10 minutes.  What time does he land?

6:40

300

We are getting pizzas for a classroom pizza party!! Each pizza costs $9.99 and we need 5 pizzas.  How much money will it cost?

$49.95

300

You go apple picking and buy a bushel of apples for $15.00. You also buy 2 gallons of apple cider.  Each one costs $6.00.  How much did you spend in total?

$27.00

300

834 - 727=

107

400

Kalvin started creating a project in Sculpture class at 11:35.  Mrs Reed told him to wash his hands at 12:25. How long did he spend working on his project?

50 minutes

400

Quentin is going to the store to buy a model airplane. It costs $12.00. While at the cash register he picks up a pack of gum for $1.29.  What is his total?

$13.29

400

At Target, you buy 2 packs of bendy pencils.  Each pack costs $2.75. On your to the register you see a package of ring pops for $4.25. What is your total cost?

$9.75

400

345 + 210 + 90 =

645

500

Gabe and Hayden were supposed to get to volleyball practice at 7:00 PM.  They lost track of time playing video games and didn't leave home until 6:50.  It took them 15 minutes to walk to practice.  How many minutes late were they?

5 minutes

500

Gage buys dog food for $19.00, cat food for $13.00 and food for the roosters for $11.00. How much did Gabe spend? 

$43.00

500

You are going to Chick Fil A for lunch.  You get a nugget meal with fries and a soda.  It costs $9.75. You decide to get a cookie too which costs $2.30.  You brought $15.00.  Do you have enough money?

Yes  


(total cost is $12.05)

500

962 - 410 - 117 =

435

M
e
n
u