Duane goes to basketball practice at 6:30. Practice ends 2 hours later. What time does practice end?
8:30
Savannah adopted a puppy and it cost $400. She only had $300. How much more money did she need to ask mom for?
$100
You buy large fries for $3.50 and a Coke for $1.50. How much is the total cost?
$5.00
127 + 224 =
351
Savannah and Siena head to Rita's at 3:00. They get back to Siena's house at 4:45. How long were they gone?
One hour and 45 minutes
Siena had $20 to go buy all of her favorite vegetables. Her total was $14.50. How much money did she have left?
$5.50
You buy 2 slushies. Each one costs $1.50. You also buy a pack of gum for $3.50. How much did you spend?
$6.50
425 - 211=
214
Quentin gets on a plane at 5:30. His flight lasts for one hour and 10 minutes. What time does he land?
6:40
We are getting pizzas for a classroom pizza party!! Each pizza costs $9.99 and we need 5 pizzas. How much money will it cost?
$49.95
You go apple picking and buy a bushel of apples for $15.00. You also buy 2 gallons of apple cider. Each one costs $6.00. How much did you spend in total?
$27.00
834 - 727=
107
Kalvin started creating a project in Sculpture class at 11:35. Mrs Reed told him to wash his hands at 12:25. How long did he spend working on his project?
50 minutes
Quentin is going to the store to buy a model airplane. It costs $12.00. While at the cash register he picks up a pack of gum for $1.29. What is his total?
$13.29
At Target, you buy 2 packs of bendy pencils. Each pack costs $2.75. On your to the register you see a package of ring pops for $4.25. What is your total cost?
$9.75
345 + 210 + 90 =
645
Gabe and Hayden were supposed to get to volleyball practice at 7:00 PM. They lost track of time playing video games and didn't leave home until 6:50. It took them 15 minutes to walk to practice. How many minutes late were they?
5 minutes
Gage buys dog food for $19.00, cat food for $13.00 and food for the roosters for $11.00. How much did Gabe spend?
$43.00
You are going to Chick Fil A for lunch. You get a nugget meal with fries and a soda. It costs $9.75. You decide to get a cookie too which costs $2.30. You brought $15.00. Do you have enough money?
Yes
(total cost is $12.05)
962 - 410 - 117 =
435