Area/SA
Ratios
Dividing Fractions
Unit Rates
Percentages
100

Michael built a garden that was 4 feet wide by 5 feet long. What is the area of the garden?

20 ft. 2

100

A bag contains 12 red marbles and 8 blue marbles.

What is the ratio of red marbles to blue marbles?

12:8

100

A tornado traveled 100 miles in 2 1/2 hours. How many miles per hour did it travel?

40 mph

100

What is the unit price of "4 pencils cost $12"?

$3.00

100

Elena biked 12 miles on Saturday. On Sunday, she biked 75% of her Saturday distance. How many miles did she bike on Sunday?

9 miles

200

Find the surface area of this cube.


6s2

6x52

6x5x5

6x25

150 cm2

200

The amount of oatmeal to water needed for 1 serving is 1:4. How much oatmeal is needed with 12 cups of water?

3 cups oatmeal

200

5/8 divided by 3/4

20/24 or 5/6

200

Tyler paid $16 for 4 raffle tickets. What is the price per ticket?

$4.00

200

A bottle of orange juice contains 200mg of vitamin C, which is 250% of the daily intake. What is 100% of the daily intake for adults?

80mg

300

Find the area of this triangle.

40 cm2

300

A car travels at a constant speed and covers 180 miles in 3 hours. 

How long does it take the car to travel 300 miles?

5 hours

300

3 divided by 2/7

21/2 or 10 1/2

300

A farm sells 3 pints of raspberries for $12.00. At this rate, how much would 8 pints of raspberries cost?

$32.00

300

Jada's puppy weighs 13 pounds which is 20% of its adult weight. How much does it weight as an adult?

65 pounds

400

Find the surface area of this rectangular prism.


2(lw+lh+wh)

2(8x3+8x4+3x4)

2(24+32+12)

2(68)

136 units2

400

A car travels at a constant speed and covers 180 miles in 3 hours.

a) How far does the car travel in 1 hour?

60mph

400

3 1/5 divided by 3/4

112/10 or 11 1/5

400

Clare bought 28 notebooks with a unit price of $3.00. How much did she spend on the notebooks? 

$84.00

400

There are 70 students in the band. 30% are in 6th grade. How many 6th grade students are in the band?

21 students

500

Find the surface area of the polyhedron represented by this net.


72 units 2

500

Triple the recipe of blue to yellow water, 3:6

9:18

500

What is the word that tells us the answer to a division problem?

quotient

500

The unit price of bananas is $0.50. How much do 7 bananas cost?

$3.50

500

3 is what percent of 12?

25%

M
e
n
u