1/4 + 1/2
What is 3/4?
1/2 of 12
What is 6?
Ella ate 1/4 of a pizza and Max ate 1/2. How much did they eat in all?
What is 3/4
6 granola bars for $3 or 12 for $6
What is the same deal?
1/3 or 1/4?
What is 1/3?
2/3 – 1/6
What is 1/2?
1/3 of 18
What is 6?
A rope is 5/6 yard long. You cut off 1/3 of a yard. How much is left?
What is 1/2 yard?
4 muffins for $5 or 8 for $9
What is 8 for 9?
3/8 or 1/2
What is 1/2?
3/8 + 5/12
What is 19/24?
3/4 of 20
What is 15?
Jamal ran 1 1/2 miles Monday and 3/4 mile Tuesday. How far total?
What is 2 1/4 miles?
5 pencils for $4 or 12 for $9
What is 12 for $9?
What is 5/8, 2/3, 3/4?
1 1/4 + 2/3
What is 1 11/12?
2/5 of 35
What is 14?
A recipe uses 2/3 cup sugar. Maya makes 3 batches. How much sugar does she need?
What is 2 cups?
3 notebooks for $7
OR
10 notebooks for $22
What is 10 for $22 ($2.20 vs. $2.33)?
5/6 or 4/5
What is 5/6?
2 3/5 – 1 7/10
What is 9/10?
5/6 of 48
What is 40?
A tank is 7/8 full. If it takes 5/12 of a tank for Johnny to get home, how much will he have left if he makes it home?
What is 11/24?
Better deal?
7 markers for $6
OR
15 markers for $13
What is 15 for $13 (≈$0.87 vs. ≈$0.86 — slightly better)?
1 1/5 or 11/10
What is 1 1/5?