decimals
100

Sarah went to the store and bought 2.5 pounds of apples. Each pound of apples costs $1.60. How much did Sarah pay in total?

4.00

200

Jason bought 3.75 meters of rope. Each meter costs $2.80. He also bought a pair of gloves for $5.60. How much did Jason spend in total?

$16.10

300

(4.2×3.5)+(6.75÷2.5)=

17.4

M
e
n
u