Ratios
Unit Rates
Rates
Adding Fractions
Multiplying Fractions
100

A box has 8 black pens and 12 blue pens. Ratio of black to blue?

What is - 8 : 12 = 2 : 3

100

12 apples cost $9. What is the price per apple?

9÷12=$0.759 / per apple

100

A car travels 300 miles in 5 hours. What is the rate?

300÷5= 60 /miles per hour

100

What is 2/5 + 1/10

5/10 Simplify 1/2

100

3/4 x 2/5

3/10

200

Write 15:20 in simplest form.

What is 15 : 20 = 3 : 4

200

A runner travels 18 miles in 3 hours. Miles per hour?

18÷3 = 6 /miles per hour

200

A cyclist goes 42 miles in 2 hours. What is the rate?

42÷2=21 /miles per hour

200

3/4 + 1/8

7/8

200

5/6 x 3/7

5/14

300

There are 9 apples, 6 oranges, and 3 pears. Write the ratio apples : oranges : pears

9:6:3=3:2:1

300

A chef uses 24 eggs in 8 dishes. Eggs per dish?

 24÷8=3 eggs /per dish

300

A printer prints 600 pages in 15 minutes. Pages per minute?

600÷15= 40 /pages per minute 

300

5/6 + 1/3

7/6 Simplify 1 1/6

300

2/9 x 3/4

1/6

400

A class has 10 boys and 25 girls. Ratio of boys to total students?

  • Boys : total = 10 : 35 - 2 : 7

400

 A typist types 360 words in 6 minutes. Words per minute?

360÷6=60 words /per min

400

A factory makes 900 bottles in 3 hours. Bottles per hour?

900÷3=300 bottles /hour

400

7/12 + 1/4

5/6

400

A rectangle has length 5/6 m and 2/3 m. What is the area?

5/9 m2

500

A mixture has 4 cups oil and 10 cups vinegar. Ratio of oil to vinegar?

4 : 10 = 2 : 5

500

14 gallons of gas cost $49. Price per gallon?

49÷14=$3.50 /per gallon

500

A pump moves 250 gallons in 50 minutes. Gallons per minute?

250÷50= 5 gallons /minute 

500

7/12 + 5/18

31/36
500

4/9 x 15/28

5/21

M
e
n
u