Jayden bought 8 bags of candies. Each bag cost $7. How much did Jayden spend altogether?
$56
At Raymond's Peach Farm, farmers picked 6 peaches each day for 4 days. After picking the farmers put 8 peaches into each box. How many boxes were filled?
3 boxes
Juan spent $36 buying school supplies at the student store for his 4 best friends. How much money did Juan spend on each friend?
$9
Herelyn has 12 cupcakes to bring to a party. Hailey has 23 cookies to bring. If they put the desserts together, how many desserts do 7 guests get to have?
5 desserts
Akeny has a bushel of 48 apples she bought at Costco. She puts an equal number of apples into 6 bags. How many apples are in each bag?
8 apples
Students got Starbursts for following directions the first time. Ms. Shade's class had 6 students following directions; Ms. Guerrero's class had 4 students and Ms. Barahona's class had 7 students following directions. If each student gets 3 Starbursts, how many Starbursts do the teachers need to buy?
51 Starbursts
30 x 6 =
180
36 divided by 4 =
9
Jocelyn saw 54 ladybug legs at the park. Each ladybug has 6 legs. How many ladybugs did Jocelyn see at the park?
9 ladybugs
Mrs. Lali brought in 3 juice boxes for third grade to have as a reward. Each juice box has 12 juice pouches. There are 70 third graders. How many more juice pouches does Mrs. Lali need?
34 more juice pouches
40 x 7
280
56 divided by 7
8
Students read 3 chapters a day for two week. How many chapters did each student read in all?
42 chapters
Yaretzi decided to make cupcakes. She mixed together 7 grams of sugar and 3 grams of cocoa. She is making 8 cupcakes. How many grams of ingredients does she need in all?
80 grams