Multiplication
Division
Word Problems-mult. or div.?
Fact Families
Multi-step Word Problem
100

4 x 6 =

24

100

15 ÷ 3 =

5
100

Jadyn bought 8 bags of candies. Each bag cost $7. How much did Jadyn spend altogether?

Jaydn spent $56

100

20 ÷ 5 = ___. Write a multiplication equation that could help you solve this problem.

4 x 5 = 20 or 5 x 4 = 20

100

Joseph earns $6 a day walking dogs. He spends all the money he earned in 6 days on 4 items.
Each item costs the same amount. How much does each item cost?

Each item costs $9. 

6 x $6 = $36. $36 ÷ 4 =$9.

200

6 x 6 =

36

200

32 ÷ 4 =

8

200

Kameron shared 36 stickers equally with his 4 best friends. How many stickers did each of Kameron's friends get?

Each friend got 9 stickers

200

72 ÷ 9 = ____. Write a multiplication equation that could help you solve this problem.

9 x 8 = 72 or 8 x 9 = 72

200

3 friends share 6 pounds of grapes equally. Each pound has 40 grapes. How many grapes does each friend get?

Each friend gets 80 grapes.

6 ÷ 3 = 2 pounds. 2 x 40 = 80 grapes.

300
9 x 7 =
What is 63
300

54 ÷ 9 =

6

300

Kylie picked 48 apples. She puts an equal number of apples into 6 bags. How many apples are in each bag?

There are 8 apples in each bag

300

7 x 7 =____. Write a division equation that goes with this problem.

49 ÷ 7 = 7

300

In a basketball game, Shawna made 8 shots, each worth 3 points. Daryl scored the same number of points in the game. Daryl's shots were worth 2 points each. How many shots did Daryl make?

Daryl made 12 shots.

8 x 3 = 24 points. 24 ÷ 2 = 12 shots. 

400

6 x 80 =

480

400

64 ÷ 8 =

8

400

Johlesa saw 54 ladybug legs at the park. Each ladybug has 6 legs. How many ladybugs did Johlesa see at the park?

She saw 9 ladybugs

400

___ ÷ 6  = 8. Write a multiplication equation that helps you solve this problem.

6 x 8 = 48 or 8 x 6 = 48

400

Cassie can buy 6 bags of popcorn for $24 or 9 bags of popcorn for $18. How much less does each bag of popcorn cost if she buys 9 bags?

It costs $2 less for each bag.

$24 ÷ 6 = $4. $18 ÷ 9 = $2. $4 - $2 = $2.

500

70 x 6 =

420

500

300 ÷ 5 =

60

500

Bridgette reads 3 chapters a day for two weeks. How many chapters did she read in all?

She read 42 chapters

500

Write the entire fact family for the following numbers: 9, 45, 5

9 x 5 = 45, 5 x 9 = 45, 45 ÷ 9 = 5 and 45 ÷ 5 = 9

500

A store can buy 8 cartons of milk for $24 dollars or 7 cartons of milk for $28. How much less does each carton of milk cost if the store buys 8 cartons instead of 7 cartons?

It costs $1 less for each carton.

$24 ÷ 8 = $3. $28 ÷ 7 = $4. $4 - $3 = $1.

M
e
n
u