Multiplication
Multiplication Cont'd
Word Problems
Mystery
Multi-step Word Problems Con't
100
4 x 6 =
What is 24
100
3 groups of 6 =
What is 18
100
Jadyn bought 8 bags of candies. Each bag cost $7. How much did Jadyn spend altogether?
What is $56
100

What numbers give you a product of 36?

What is 4, 9, 6

100

Wanda bought 3 small plants for $4 each. She also bought 2 paint sets for $3 each. How much did she spend?

What is $18

200
3 x 9 =
What is 27
200
4 multiplied by 8
What is 32
200
Kameron spent $9 buying school supplies at the student store for his 3 best friends. How much money did Kameron spend in total?
What is $27
200

What numbers give you a product of 18?

What is 3, 6, 2, 9

200

Nathan had 14 coins in his collection. Two of his friends each gave him 2 more coins. How man coins does he have now?

What is 18 coins

300
9 x 7 =
What is 63
300
4 columns with 3 boxes each
What is 12
300

Kylie has a bushel of apples she bought at Costco. She puts 8 apples into 6 bags. How many apples did she get at Costco?

What is 48 apples

300
There are 42 flowers in Katie's garden. She planted them in equal rows. How many rows could there be?

What is 6, 7.

300

Jerry bought 5 pencils at 8c each and 4 erasers at 8c each. How much did he spend?

What is 72 cents

400
6 x 8 =
What is 48
400

8 x 9 =

What is 72

400
Joel saw 7 ladybug legs at the park. Each ladybug has 6 legs. How many ladybugs legs did Joel see at the park?
What is 42 ladybugs
400

There are 48 students in the third grade. They line up in rows with the same number in each row. How many rows could there be?

What is 6, 8

400

Jim had 18 marbles. Then he bought 5 bags with 3 marbles in each bag. How many does he have now?

What is 33. (5x3=15, 15+18=33)

500

6 x 7 =

What is 42

500

6 x 6 =

What is 36

500

Students read 2 chapters a day for 1 week. How many chapters did each student read in all?

What is 14 chapters

500

Write two multiplication facts that relate the following numbers: 9, 45, 5

What are 9 x 5 = 45 and 5 x 9 = 45

500

Sasha bought 4 pens at 5c each. She also bought 5 sheets of paper at 4c each. How much did she spend?

What is 40 cents

M
e
n
u