Multiplication
Multiplication Cont'd
Word Problems
Fact Families
100
4 x 6 =
What is 24
100
3 groups of 6 =
What is 18
100
Jadyn bought 8 bags of candies. Each bag cost $7. How much did Jadyn spend altogether?
What is $56
100
15 divided by____ = 5. Write a multiplication equation that could help you solve this problem.
What is 3 x 5 = 15 or 5 x 3 = 15
200
3 x 9 =
What is 27
200
4 multiplied by 8
What is 32
200
Kameron spent $9 buying school supplies at the student store for his 3 best friends. How much money did Kameron spend in total?
What is $27
200
36 divided by ____= 9. Write a multiplication equation that could help you solve this problem.
What is 9 x 4 = 36 or 4 x 9 = 36
300
9 x 7 =
What is 63
300
4 columns with 3 boxes each
What is 12
300

Kylie has a bushel of apples she bought at Costco. She puts 8 apples into 6 bags. How many apples did she get at Costco?

What is 48 apples

300
7 x 6 =_42___. Write a multiplicatiom equation we know to be true because of the commutative property of multiplication.
What is 6 x 7 = 42
400
6 x 8 =
What is 48
400
11 x 10
What is 110
400
Joel saw 7 ladybug legs at the park. Each ladybug has 6 legs. How many ladybugs legs did Joel see at the park?
What is 42 ladybugs
400

____ divided by 6 = 8. Write a multiplication equation that helps you solve this problem.

What is 6 x 8 = 48 or 8 x 6 = 48

500
12 x 5 =
What is 60
500
12 x 12
What is 144
500
Students read 2 chapters a day for two weeks. How many chapters did each student read in all?
What is 28 chapters
500
Write two multiplication facts that relate the following numbers: 9, 45, 5
What are 9 x 5 = 45 and 5 x 9 = 45
Click to zoom
M
e
n
u