Understanding Rates
Unit Rates
Distance, Time, and Speed
Real life rate problems
100

What is a rate? 

A comparison of two different kinds of units (like miles per hour).

100

If you read 20 pages in 4 minutes, how many pages do you read per minute?

5 pagers per minute

100

If you travel 10 miles in 1 hour, what is your speed?

10 mph

100

If apples cost $2 per pound, how much does 1 pound cost?

$2

200

Which of these is a rate?

A) 5 apples

B) 6 miles in 2 hours

6 miles in 2 hours

200

A car travels 60 miles in 3 hours. What is the unit rate?

20 mph

200

A bike travels 24 miles in 2 hours. How fast is the bike going?

12 mph

200

You buy 3 notebooks for $6. How much does 1 notebook cost?

$2

300

What are the two units being compared in $12 for 3 tickets?

dollars and tickets

300

You earn $15 for 5 hours of work. How much do you earn per hour?

$3 per hour

300

If a runner goes 5 miles per hour, how far will they go in 4 hours?

20 miles

300

A machine makes 40 toys in 8 minutes. How many toys does it make per minute?

5 toys per minute

400

Is 10 pages per minute a rate? Explain why or why not.

Yes, because it compares pages and minutes (two different units).

400

A frog jumps 18 feet in 6 seconds. What is the unit rate?

3 feet per second

400

A car travels 90 miles at a speed of 30 miles per hour. How long does the trip take?

3 hours

400

A car uses 12 gallons of gas to go 300 miles. How many miles does it go per gallon?

25 miles per gallon

M
e
n
u