Unit Rates
Ratios
Writing Proportions
Solving Proportions
Wild Card
100

A grocery store sells 5 apples for $2. What is the unit rate?

$0.40 per apple 

100

The ratio of tomatoes to red apples is 2:5. If there are 20 tomatoes, how many red apples are there?

50 red apples

100

What are the three ways to write a proportion? Use A and B as your numbers.

a:b, a to b, a/b

100

Hudson can make 12 tamales in 24 minutes. How long does each tamale take to make? 

2 minutes 

100

What is Sophia's last name?

Gawel

200

24 pencils cost $1.20. How much will 6 pencils cost?

$0.30 for 6 pencils 

200

The ratio of sweets to chocolate in a box is 3:5. If there are 24 sweets, how many chocolates are there?

There are 40 chocolates.

200

Write as a proportion: Davis had 6 pencils for every 10 pens. 

6 pencils: 10 pens, 6 pencils/ 10 pens, or 6 pencils to 10 pens

200

Mel bought 6 tanks of gas for 32.16. How much will 14 tanks of gas cost?

$74.04

200

What sport does Declan play?

Gymnastics 

300

What is the definition of a unit rate?

A rate is a comparison of two quantities measured in different units. 

300

What is the definition of a ratio?

A way to compare different quantities that are measured using the same units.

300

Write as a proportion: Brooks has 10 tacos for every 12 tamales.

10 tacos/ 12 tamales, 10 tacos: 12 tamales, 10 tacos to 12 tamales

300

Evan made 28 paper cranes in 4 hours. If he made 21 paper cranes today at the same rate, how long did he spend making paper cranes today?

It took Evan 3 hours to make 21 paper cranes

300
How many siblings does Hudson Ruyle have?

2

400

Brooks bought 75 tacos $723. What is the unit rate?

$9.64 per taco

400

Jaquavius and Raymond bought some cookies in the ratio 3:5. After Jaquavius gave Raymond 24 cookies, the ratio became 1:3. How many cookies did Jaquavius buy?

Note: Total amount of cookies remains the same!

Jaquavius bought 72 cookies.

400

If Luke has 48 donuts for every 24 cake pops what is most simple ratio?

2:1


400
Kate made 36 cookies with 4 cups of flour. How many batches of cookies can Kate make with 16 cups of flour?

144 batches of cookies 

400

What color are Noelle's braces?

Pink

500

A machine can produce 150 widgets in 3 hours and 45 minutes. How many widgets does the machine produce per hour?

40 widgets per hour

500

The ratio of boys to girls in a school is 11:10. If there are 525 students in the school, how many are boys?

There are 275 boys in the school.

500

Write as a proportion: Luke Jedidiah Dyer has 7 crab legs for every 10 chicken nuggets.

7:10, 7 to 10, and 7/10

500

Brooks Taco Hut makes 7 burritos for every 9 tacos that are made. If they sell 63 burritos how many tacos did they sell. 

81 tacos 

500

Where did Ms. Reilly go to college?

St. Mary's College 

M
e
n
u