A grocery store sells 5 apples for $2. What is the unit rate?
$0.40 per apple
The ratio of tomatoes to red apples is 2:5. If there are 20 tomatoes, how many red apples are there?
50 red apples
What are the three ways to write a proportion? Use A and B as your numbers.
a:b, a to b, a/b
Hudson can make 12 tamales in 24 minutes. How long does each tamale take to make?
2 minutes
What is Sophia's last name?
Gawel
24 pencils cost $1.20. How much will 6 pencils cost?
$0.30 for 6 pencils
The ratio of sweets to chocolate in a box is 3:5. If there are 24 sweets, how many chocolates are there?
There are 40 chocolates.
Write as a proportion: Davis had 6 pencils for every 10 pens.
6 pencils: 10 pens, 6 pencils/ 10 pens, or 6 pencils to 10 pens
Mel bought 6 tanks of gas for 32.16. How much will 14 tanks of gas cost?
$74.04
What sport does Declan play?
Gymnastics
What is the definition of a unit rate?
A rate is a comparison of two quantities measured in different units.
What is the definition of a ratio?
A way to compare different quantities that are measured using the same units.
Write as a proportion: Brooks has 10 tacos for every 12 tamales.
10 tacos/ 12 tamales, 10 tacos: 12 tamales, 10 tacos to 12 tamales
Evan made 28 paper cranes in 4 hours. If he made 21 paper cranes today at the same rate, how long did he spend making paper cranes today?
It took Evan 3 hours to make 21 paper cranes
2
Brooks bought 75 tacos $723. What is the unit rate?
$9.64 per taco
Jaquavius and Raymond bought some cookies in the ratio 3:5. After Jaquavius gave Raymond 24 cookies, the ratio became 1:3. How many cookies did Jaquavius buy?
Note: Total amount of cookies remains the same!
Jaquavius bought 72 cookies.
If Luke has 48 donuts for every 24 cake pops what is most simple ratio?
2:1
144 batches of cookies
What color are Noelle's braces?
Pink
A machine can produce 150 widgets in 3 hours and 45 minutes. How many widgets does the machine produce per hour?
40 widgets per hour
The ratio of boys to girls in a school is 11:10. If there are 525 students in the school, how many are boys?
There are 275 boys in the school.
Write as a proportion: Luke Jedidiah Dyer has 7 crab legs for every 10 chicken nuggets.
7:10, 7 to 10, and 7/10
Brooks Taco Hut makes 7 burritos for every 9 tacos that are made. If they sell 63 burritos how many tacos did they sell.
81 tacos
Where did Ms. Reilly go to college?
St. Mary's College