12 x 9
108
7/12 + 4/12 = ?
? = 11/12
2.4 x 5 = ?
12
round 16 to the nearest ten.
20
144 / 12 = ?
12
Anna is having a bicycle race around her neighborhood. If one lap of the track is 126 feet long and the race is over after 5 laps, how far does each racer have to go?
630 feet
Which is greater? 4/8 or 3/4
4/8 = 0.5
3/4 = 0.75
3/4 is bigger
How much is 8 quarters, 5 dimes, 7 nickels and 27 pennies equal to?
8 Q = $2
5 D = 0.50
7 N = 0.35
27 P = 0.27
2.00 + 0.50 + 0.35 + 0.27 = $3.12
Round 43 to the nearest ten.
40
9 x 9 / 9 = ?
9 x 9 / 9
81 / 9 = 9
Julia drove 46 miles to visit her Aunt and she drove the same distance to get back home. How many miles did Julia drive round trip?
46 x 2 = 92 miles
3/4 is equal to ?/16
? = 12
Jack had $10.00. He bought a pair of socks for $2.30 and a pair of gloves for $5.50. How much money did he have left?
2.30 + 5.50 = 7.80
10.00 - 7.80 = $2.20
round 348 to the nearest ten
350
900 / 90
10
Anna is hanging balloons around for decoration. She has 4 bags of yellow balloons and 5 bags of blue balloons. If each bag has 10 balloons, how many balloons does she have total?
90 total balloons
10 x 4 = 40; 10 x 5 = 50
50 + 40 = 90
Change this improper fraction to a mixed number (Whole number and fraction): 12/5
2 2/5
Each student in Grade Four was given 20 raffle tickets to sell to raise funds for their school. The price of each ticket is $1.50. If Olivia sold all her tickets, how much money did she raise for her school? If there are 30 students in grade 4, and they all sold all of their tickets, how much money was raised altogether?
20 x 1.50 = $30
30 x $30 = $900
round 951 to the nearest hundred
1,000
755 / 5 = ?
151
Sandy needs to go to the barn to grab a 5 yards long shovel. When she goes in, she realizes that all of the shovels are labeled in inches. The shovels are labeled as followed: 180 inches, 216 inches, and 144 inches. Which shovel should she grab?Anna is hanging balloons around for decoration. She has 4 bags of yellow balloons and 5 bags of blue balloons. If each bag has 10 balloons, how many balloons does she have total?
180 inches.
1 yard = 36 inches
5 yards = 180 inches (36 x 5)
Compare the fractions ( >, <, = )
9/5 ____ 2/1
9/5 = 1 4/5
2/1 = 2
9/5 > 2/1
The Wilderness Club hosts a recycling day in order to collect money to save the endangered condors. Glass bottles are redeemed for 50 cents each. Plastic bottles are redeemed for 25 cents each and aluminum cans for 75 cents each. At the end of the event, they collect a total of 35 glass bottles, 50 plastic bottles and 22 aluminum cans. If their goal was $50, did they make enough money to save the condors?
Glass = 0.50 x 35 = 17.50
Plastic = 0.25 x 50 = 12.50
Aluminum = 0.75 x 22 = 16.50
50 - (17.50 + 12.50 + 16.50)
50 - 46.50 = 3.50
NO, they are $3.50 short
round 1.563 to the nearest whole number.
2
1200 / 60 = ?
20