What is 6×7
42
What is 24÷6
4
What is 245+178
423
What is 325−178?
147
Emma buys 3 candy canes for $1 each and a cup of hot cocoa for $3. How much does she spend in total?
$6
What is 8×9
72
What is 56÷7
8
What is 356+289
645
What is 642−389
253
A box of ornaments costs $2 each. If Liam buys 5 boxes, how much does he spend?
$10
What is 12×6
72
What is 81÷9
9
What is 472+389
861
What is 1,245−876
369
Sofia has $20. She buys wrapping paper for $4 and lights for $7. How much money does she have left?
$9
What is 15×8
120
What is 144÷12
12
What is 1,245+876
2,121
What is 2,345−1,678
667
A sled costs $10. If a family buys 3 sleds and 2 scarves for $6 each, how much do they spend altogether?
$38
What is 25×12
300
What is 225÷15
15
What is 2,345+1,678?
4,023
What is 5,432−2,987
2,445
Ethan has $25. He buys a snow globe for $6, mittens for $5, and a blanket for $9. How much money does he have left?
$5