4th Grade Multiplication
4th Grade Division
4th Grade Problem Solving
4th Grade Mental Math
4th Grade Fractions
100

28 x 6 

168

100
64 / 8 

100

Lexi was sick last Friday. 

She had read that oranges are good for her. She went to buy 8 oranges at the grocery store. Each orange costs $0.50. How much did Lexi have to pay?

$ 4.00

100

10 x 10=

100

100

Change to a mixed number. 34/8

4 2/8

200

78 x 9=

702

200

425 / 5 equals...


85 


200

An opossum sleeps an average of 19 hours per day. How many hours does an opossum sleep in a week?

19 x 7 = 133 hours

200

200 x 2 =

400

200

Change to a improper fraction. 5 3/9

48/9

300

136 x 5

680

300

321 divided by 2 is...

160 r1

300

6,439 zebra mussels ride into Lake Michigan on the bottom of a ship. They find lots of food and no predators, so their population grows. A year later, there are 8,784 more zebra mussels in the lake. How many zebra mussels are there now?

15,223

300

20 + 20 + 20 + 20 + 1=

81

300

Change to an improper fraction. 9 5/9

86/9

400

52 x 34

1,768

400

345 divided by 5

69

400

A hospital ordered 2 boxes of cotton swabs. There were 21 cotton swabs in each box. How many cotton swabs did the hospital order in all?

42

400

4 times 25

100

400

4/9 + 6/9 

1 1/9

500

84 x 97

8,148

500

876 divided by 3

292

500

A bagel factory produced 67 bags of bagels. There were 16 bagels in each bag. How many bagels did the factory produce?

1,072

500

1001- 901=

100

500

1 3/9 + 5 8/9 

7 2/9

Click to zoom
M
e
n
u