40.42 ÷ 4.3
9.4
0.36 ÷ 10
0.036
A tank can hold 15.75 gallons of water. If 3.5 gallons of water are poured into the tank each day, how many days will it take to fill the tank?
(Don't forget the label)
4.5 days
Ellie bought 47.8 pounds of flour at the store. She wants to fill 100 containers with an equal amount. How much flour should she put in each container?
0.478 pounds
79.64 ÷ 8.52
81 ÷ 9 = 9
72 ÷ 8 = 9
15.48 ÷ 0.72
21.5
360 ÷ 100
3.6
Colton uses 7.56 liters of milk to make milkshakes for him and 11 friends. Each milkshake uses the same
amount of milk. How much milk is in each milkshake?
(Don't forget the label)
0.63 liters
Lohr's orchard sells 2.5 pounds of apples for $6.25. How much does 1 pound of apples cost?
$ 2.50
54.31 ÷ 8.6
56 ÷ 8 =7
54 ÷ 9 = 6
2.08 ➗ 0.32
6.5
88.6 ÷ 1000
0.0886
It took Mrs. Carlson 1.6 hours to run the 13.2 miles. What was her average speed?
8.25
A 12-pack of Pepsi costs $5.40. How much does each Pepsi cost?
$ 0.45
139.24 ➗ 11.48
144 ÷ 12 = 12
86.4 ÷ 2.4
36
3,060 ÷ 104
0.306
How many nickels are in $24.00? Hint: Nickels are worth 0.05 cents.
480 nickels
The meal costs $52.95 for 5 people. Maggie ordered a dessert for $2.50. If Maggie deducts this amount from the total, how much will each of the other people pay for their meal?
$ 10.09
638.6 ÷ 8.2
640 ÷ 8 = 80
25.44 ➗ 0.06
424
7.6 ÷ 10^=0.076
What is the missing exponent
2
The Hamilton family drove 276.5 miles on the family vacation. They used 7.9 gallons of gas. How many miles per gallon of gas did they get on the trip.
35 miles per gallon
Inessa buys 12 patio chairs for $366. Each chair costs the same amount.What is the exact cost of each chair?
$30.50
290 ➗ 2.45
300 ÷ 3 = 100
250 ÷ 2.5 = 100