Adding Decimals
Subtracting Decimals
Multiplying Decimals Lesson 11
Multiplying Decimals Lesson 12 Rounding
Math Master
100

3 tenths + 4 tenths

What is 7 tenths

100

9 tenths - 3 tenths

What is 6 tenths

100

2 Copies of 4 tenths

What is 0.8

100

7 X 6.053

What is 7X6=42

100

2.04+0.07

What is 2.11

200

12 tenths + 9 tenths

What is 21 tenths

What is 2 ones 1 tenth

200

4 hundreds 6 hundredths - 3 hundredths

What is 4 hundreds 3 hundredths

200

4 times 7 tenths

What is 2.8

200

4.27X6

What is 24

200

0.4+0.7

What is 1.1

300

3 hundredths + 4 hundredths

What is 7 hundredths

300

1 one 8 tenths - 9 tenths

What is 9 tenths

300

3 times 5 hundredths

What is 0.15 or What is 1 tenth + 5 hundredths or What is 15 hundredths

300

2.1X3

What is 6

300

30 tens - 3 tens 3 tenth 

What is 269.7
400

4 ones 4 tenths + 4 tenths

What is 48 tenths

400

9 ones 2 thousandths - 3 ones

What is 6 ones 2 thousandths

400

9 times as much as 7 tenths

What is 6.3

400

9X4.82

What is 45

400

Anna buys groceries for her family. Hamburger meat is $3.38 per pound, sweet potatoes are $0.79 each, and hamburger rolls are $2.30 a bag. If Anna buys 3 pounds of meat, 5 sweet potatoes, and one bag of hamburger rolls, what will she pay in all for the groceries?

What is $16.39


3X3.38=10.14

5X0.79=3.95

1X2.30=2.30

Add them all up for $16.39

500

8 thousandths + 6 ones 8 thousandths

What is 6016 thousandths 

500
56 thousandths- 23 thousandths

What is 33 thousandths or What is 3 hundredths 3 thousandths

500

6 thousandths times 8

What is 0.048 or 48 thousandths

500

4.27X6

What is 4X6=24

500

Ribbon is sold at 3 yards for $6.33. Jackie bought 24 yards of ribbon for a project. How much did she pay?

What is $50.64

Divide 24 by 3 to get 8 then multiply that by $6.33

M
e
n
u