This is the number of vans needed if Mrs. Williamson is planning a field trip for 120 fifth graders and each van can hold 12 people.
What is 10 vans?
Sally shared 18 lollipops with 6 people. How many lollipops did each person get?
What is 3 lollipops?
There are 180 people standing in line for a roller coaster. Each roller coaster holds 15 people. How many roller coasters will there be to hold 180 people?
What is 12 cars?
Jack split his 48 pieces of Valentine Candy into 4 equal groups. How much candy is in each group?
What is 12 pieces of candy?
The number by which a dividend is divided.
What is the divisor?
There are 16 classrooms in a new school. Each classroom has 28 student desks. How many student desks are there total in the school?
What is 448 Desks?
Layla's photo album holds a total of 560 pictures. There are 16 pages. How many pictures will be on each page?
What is 35 pages?
Ms. Weaver has 630 raffle tickets for students to sell at the upcoming carnival. She wants to give them out equally to her 42 students. How many tickets would each student get?
What is 15 motorcycles?
The number being divided into equal parts?
What is the dividend?
A pizza parlor charges $17 for a pizza. The Johnson family ordered 139 pizzas. How much money will the Johnson's have to pay for the pizza's?
What is $2363?
A painter needs 11 gallons of paint to paint a fence. How many fences can he paint if he has 286 gallons of paint?
What is 26 fences?
Jackie bought 72 boxes of Prime. Each box cost $4.25. How much did she spend on the 72 boxes?
What is $306?
What is the answer to a division problem.
What is the quotient?
What was the total amount of liquid in the beaker after Ethan mixed 5/8 liter of a blue potion with 3/4 liter of a green potion?
What is 1 3/8ths?
Mr. Sardanis sold 65 boxes of oranges at the Farmer's Market. Each box was sold $8.75.What is the total amount of money spent on those 65 boxes of oranges?
What is $568.75?
Jake spent $5,265 on a vacation with him and his friends. There were 15 people that came on vacation, including Jake. How much money was spent on each person?
What is $351 per person?
Juan deposits the same amount of money into his piggy bank each week. At the end of 16 weeks, he had put $2,432 into the piggy bank. How much did Juan deposit every week?
What is $152?
The number less than the divisor that remains after dividing.
What is the remainder?
1 and 3/4 + 3 and 2/7
What is 5 and 1/28?