27 x 34
918
Compare: 0.47 __ 0.5
0.47 < 0.5
5/8 + 6/8
11/8 or 1 3/8
Ms. Ty wants to buy a new phone that costs $799. She only has $645. How much more money does she need to be able to buy the new phone?
Ms. Ty needs $154 more.
712 ÷ 6
118 r4
2.35 + 0.17
2.52
Compare: 1/2 __ 3/5
1/2 < 3/5
Mrs. Gaetano has 12 pens. Ms. Ty has 3 times as many pens as Mrs. Gaetano. Mrs. Le-Nguyen has 10 more pens than Ms. Ty. How many pens does Mrs. Le-Nguyen have?
Mrs. Le-Nguyen has 46 pens.
432 x 23
9,936
Round 5.706 to the nearest hundredths place.
5.71
3 1/5 - 1 4/5
1 2/5
Mrs. Gaetano's class had some leftover pizza after celebrating a student's birthday. There was 3/4 of Hawaiian pizza left, 1/2 of cheese pizza left, and 2/10 of pepperoni left. What fraction of a whole pizza was left in all?
There was 1 9/20 (or 29/20) of a whole pizza left.
821 ÷ 12
68 r5
Order the decimals from least to greatest: 8.405, 8.5, 9.20, 8.41, 9.02, 8.05
8.05, 8.405, 8.41, 8.5, 9.02, 9.20
2/10 + 2 2/3
2 26/30 or 2 13/15
Mrs. Le-Nguyen is reading a book that has 180 pages. She only has time to read 12 pages a day. About how many weeks will it take her to finish the book?
It will take Mrs. Le-Nguyen about 2 weeks to finish the book. (2 weeks and 1 day)
(72 x 35) + (81 ÷ 3)
2547
12.65 x 24
303.60
(5 x 2/3) - 1/5
47/15 or 3 2/15
The 5th grade classes are making s'mores. One box of graham crackers has 28 crackers for $6. A pack of chocolate has 16 pieces for $2. A bag of marshmallows has 40 marshmallows for $6. One s'more requires 2 crackers, 1 piece of chocolate, and 1 marshmallow. How much will it cost for all 60 students in 5th grade to make a s'more?
It will cost $50 for all students to make a s'more.