34 x 105
3,400,000
3/4 + 4/5
31/20 or 1 11/20
2/7 x 3/5
6/35
2.41 + 3.8
6.21
Convert
14.5 km = _______ m
14,500 meters
23,797
The value of the first 7 (on the left) __________ = the value of the second 7 (on the right).
A. Multiplied by 100
B. Divided by 100
C. Multiplied by 10
D. Divided by 10
B. Divided by 100
7/8 - 2/3
5/24
1/3 ÷ 8
1/24
6.09 − 3.9
2.19
Compare the expressions using <, >, or =
0.06 × (9.4 + 0.68) _________ 0.5 × (9.4 + 0.68)
<
938 x 28
26,264
1 1/6 + 4 2/9
38/9 or 4 2/9
Jada makes 8 bags of snack mix. She has 1/2 pound of peanuts. Each bag of snack mix gets an equal amount of peanuts. How many pounds of peanuts are in each bag?
1/16 pounds
2.25 x 9.6
21.6
What is the volume of a rectangular prism with a length of 4 feet, a width of 6 feet, and a height of 8 feet?
192 cubic feet
3,791 ÷ 39
Quotient: 97
Remainder: 8
4 3/8 - 3 4/5
23/40
Yuna baked 24 cookies. She ate 1/5 of them. How many cookies did Yuna eat?
24/5 or 4 4/5 cookies
Mr. Perez has 58.5 meters of wire. He uses his wire to make springs. Each spring uses 3.6 meters of wire. How many springs can Mr. Perez make?
16 whole springs or 16.25 springs
2 2/3 x 3 2/5
136/15 or 9 1/15
Miss Baker drinks 76 ounces of water each day. She has 95 bottles of water. Each bottle holds 16 ounces of water. For how many days does Miss Baker have enough water?
20 days
Leo has 12 1/2 feet of ribbon.
* He uses 2 3/4 feet of ribbon to make a small bow.
* He makes a large bow and uses 1 5/8 feet more ribbon than he uses to make the small bow.
* He uses the rest of the ribbon to make a wreath.
How much ribbon does Leo use to make the wreath?
5 3/8 feet of ribbon.
Shen bought 20 pounds of ground beef. He used 1/4 of the beef to make tacos. He used 2/3 of the remaining beef to make 1/4-pound burgers. How many burgers did he make?
40 burgers
Mrs. Chan has $66.00. She buys three different boxes of snacks. The boxes cost $4.28, $8.75, and $13.49. After buying the boxes, she gives each of her 3 children an equal share of the money left over. How much does each child receive?
$13.16
2 1/6 pound = __________ ounces
34 2/3 ounces